DZIEWIĘĆ MUZYCZNYCH DNI W ORANŻERII

2019-08-20 09:21:13 (ost. akt: 2019-08-26 16:28:42)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Po raz pierwszy w Lidzbarku Warmińskim, w Oranżerii Kultury odbył się Festiwal Muzyczny „Warmia Piano & Art Days” oraz Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne „Warmia Piano Workshop”. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy.
Pomysłodawcą Festiwalu oraz Warsztatów, a jednocześnie ich dyrektorem artystycznym był Edward Wolanin — wirtuoz fortepianu, juror licznych międzynarodowych konkursów, wykładowca licznych kursów mistrzowskich, profesor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Festiwal objęli Honorowym Patronatem Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i Starosta Powiatu Lidzbarskiego Jan Harhaj.

Fundacja do współpracy zaprosiła uznanych artystów pianistów: Radosława Sobczaka prowadzącego warsztaty z grupą koreańską oraz Różę Kostrzewską – Yoder (USA), która przyjechała do Polski z 8. osobową amerykańską grupą, w tym 3 utalentowanymi muzycznie synami: Łukaszem, Dominikiem, Kasprem i była mentorem grupy amerykańskiej. Profesor Edward Wolanin kształcił nie tylko polskich uczestników warsztatów – pracował ze wszystkimi, również z uczestnikami z grupy koreańskiej i amerykańskiej.

W zabytkowych wnętrzach Oranżerii Kultury przez dziewięć dni Festiwalu, publiczność wysłuchała 8 niezwykłych koncertów fortepianowych zagranych zarówno przez Mistrzów, jak i adeptów sztuki muzycznej.

Jeżeli można mówić o różnych stylach gry na instrumencie to charyzmatyczny występ Radosława Sobczaka na Koncercie Inauguracyjnym pozostanie na długo w pamięci melomanów.

Muzycznym ukłonem w stronę naszego grodu był „Koncert dla Lidzbarka”, w 711. Rocznicę nadania praw miejskich, zagrany przez Edwarda Wolanina, w repertuarze usłyszano utwory Fryderyka Chopina.

Koncerty uczestników warsztatów skrzyły się młodością, talentem oraz głębokim przeżyciem emocjonalnym artystów stojących u progu kariery. Nie zawiodła nasza kochana publiczność!

Zawsze reagowała entuzjastycznie i wszystkie występy nagradzała szczerymi brawami prosząc o jeszcze kilka akordów na fortepianie. Zabrzmiała muzyka polskich klasyków, jak i kompozytorów współczesnych, usłyszano m.in. utwory Romualda Twardowskiego, Kazimierza Serockiego, Grażyny Bacewicz.
Atmosfera koncertów była wspaniała – przyjazna! Dominik Yoder odważył się i zagrał swoją autorską kompozycję dostając gorące brawa.

Niespodzianką na Koncercie Finałowym był gościnny występ 13 -letniego krakowianina Yehudy Prokopowicza, który zdaniem Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich z zespołu Andymian „podniósł nastrój do temperatury ognia!”
I jeszcze z recenzji publiczności: „To było pierwsze takie wydarzenie w Lidzbarku, publiczność mogła za darmo przyjść i podziwiać młodych artystów, ich talent (...) Lidzbark Warmiński może być dumny. To było wydarzenie. I zapamiętajmy nazwiska młodych artystów — rośnie pokolenie mistrzów!” (Andymian) oraz z wpisów w kronice „Kolejna porcja muzyki przez olbrzymie M” i po prostu „Bosko”.

Organizatorzy Festiwalu i Warsztatów Fundacja Rzeka EN oraz Oranżeria Kultury dziękują wszystkim uczestnikom, artystom oraz melomanom za dziewięć cudownych dni, które udowodniły, że muzyka łączy pokolenia.
A.M.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5