Pijany rowerzysta uderzył w bok auta

2019-08-19 10:08:34 (ost. akt: 2019-08-19 10:17:09)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

O dużym szczęściu może mówić rowerzysta, który został potrącony przez samochód. 48-latek nie odniósł większych obrażeń. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że był pijany. Mieszkaniec gminy przyznał się do wypicia... 6 piw.
W minioną środę (14.08.19) kilka minut po godzinie 21.00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na trasie Lidzbark Warmiński — Kierwiny. Na miejsce pojechał patrol ruchu drogowego.

Z relacji uczestników zdarzenia i świadków mundurowi ustalili, że kierująca skodą 22-latka wykonywała manewr wyprzedzania rowerzysty. Ten z kolei w pewnym momencie, bez wcześniejszej sygnalizacji, skręcił w lewo i uderzył w bok wyprzedzającego go pojazdu. Mieszkanka gminy, żeby uniknąć większych obrażeń rowerzysty, zjechała do przydrożnego rowu.

48-letni kierowca jednośladu nie odniósł większych obrażeń. Jednak przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u mieszkańca gminy blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał policjantom, że zanim wsiadł za kierownicę roweru wypił 6 piw.

Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości mężczyzna został ukarany mandatem na kwotę 900 zł.

Po nowelizacji przepisów dotyczących kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości pojawiła się możliwość karania znajdujących się pod wpływem alkoholu rowerzystów na miejscu złapania ich na gorącym uczynku.

Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat.

Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) cyklista zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta tak jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego jest poważnym zagrożeniem na drodze.
Informacja KPP

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5