40. Jubileuszowe Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry

2019-08-08 14:13:23 (ost. akt: 2019-08-16 13:12:56)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Od 14 do 18 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim będą się odbywały Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. W tym roku kabarety będą walczyły o Złotą i Rubinową Szpilkę. Nie zabraknie tradycyjnej Kabaretowej Nocy pod Gwiazdami.
Pomysł zorganizowania festiwalu kabaretowego w Lidzbarku Warmińskim powstał już w 1973 roku.

Socjalistyczne władze nie były jednak przychylne realizacji takiego przedsięwzięcia.

Pierwszy festiwal, pod nazwą Biesiady Humoru i Satyry odbył się dopiero w 1976 r. W nazwie nawiązywano do „obiadów czwartkowych” organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, chcąc złożyć jednocześnie hołd największemu poecie i satyrykowi epoki oświecenia – Ignacemu Krasickiemu.

Patronat ideowo artystyczny wydarzenia objęła redakcja Tygodnika „Szpilki”, którego motto przewodnie brzmiało „Prawdziwa cnota krytyki się nie boi” - cytat z Monachomachii Ignacego Krasickiego.

W tym roku postać „Księcia Poetów Polskich” zostanie dodatkowo uhonorowana pamiątkową tablicą w Alei Gwiazd Polskiego Kabaretu.

Początkowo Lidzbarskie Wieczory i Satyry pomyślane były jako przegląd kabaretów i estrad satyrycznych oraz wykonawców i twórców indywidualnych zajmujących się satyrą nieprofesjonalnie.

Z biegiem lat stworzono imprezę trwającą kilka dni, łączącą różne oblicza polskiej sceny kabaretowej i będącą trampoliną do kariery wszystkich największych twórców kabaretowych w kraju.

Laureatami „Złotej Szpilki” byli m.in. Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju, Neonówka czy Grupa MoCarta.

Przez 40 edycji lidzbarskiego festiwalu także w gronie jurorskim przewinęło się wiele osobistości polskiej kultury i estrady - dziennikarze, kabareciarze, śpiewacy, rysownicy, aktorzy – Maria Czubaszek, Wojciech Malajkat, Zenon Laskowik, Henryk Sawka i wielu innych. W Lidzbarku po prostu trzeba być!

Festiwal przetrwał czasy cenzury, zmianę nazwy, stan wojenny, remonty amfiteatru, nieprzychylne wybryki natury i trwa nadal na straży satyry i dobrego humoru.

W tym roku jubileuszowa rubinowa edycja będzie trwała od 14 do 18 sierpnia 2019 roku. Na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury i Amfiteatru Miejskiego będzie można obejrzeć: występy stand'up – erów, kibicować potyczkom turnieju o „Rubinową Szpilkę”, wysłuchać koncertu o historii LWHiS.

W sobotę (17.08./sobota) spotkamy się w Amfiteatrze Miejskim na tradycyjnej Nocy pod Gwiazdami, na której wystąpią m.in.: Artur Andrus, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Czesuaf, Ireneusz Krosny, Grupa MoCarta, Andrzej Poniedzielski i inni.

Festiwal zamknie niedzielnym występem (18.08.niedziela) Kabaret Hrabi w autorskim programie „Wady i Waszki”.

Program:
14 sierpnia/LDK 20:00 Get up Stand up – Bartosz Gajda, Karol Kopiec, Michał Pałubski, Adam Sobaniec, Arkadiusz Jaksa Jakszewicz

15 sierpnia/LDK 18:00 Turniej o Rubinową Szpilkę – turniej laureatów konkursów Paka, Mulatka i Turnieju o Złotą Szpilkę

16 sierpnia/Lidzbarski Dom Kultury 19:00 Bajka o Złotej Szpilce – opowieść o historii festiwalu w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Wystąpią: Grupa MoCarta, Artur Andrus z zespołem, Krzysztof Daukszewicz, Ireneusz Krosny, Katarzyna Pakosińska, Andrzej Poniedzielski, Katarzyna Żak

17 sierpnia/Amfiteatr Miejskie 12:00 Odsłonięcie płyty Ignacego Krasickiego w Alei Gwiazd Kabaretu
19:00 Kabaretowa Noc pod Gwiazdami – Kabaret Młodych Panów, Artur Andrus, Ireneusz Krosny, Andrzej Poniedzielski, Kabaret Czesuaf, Grupa MoCarta, Kabaret Chyba, Kabaret Zachodni, Pan Li, Kabaret Koń Polski, Laureaci Turnieju o Rubinową Szpilkę/ realizuje Polsat

18 sierpnia/LDK 18:00 – Kabaret Hrabi w autorskim programie „Wady i waszki”

Wszystkie informacje i bilety:
www.lwhis.pl
FB Lidzbarskiego Domu Kultury, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2776999 | 5.172.*.* 14 sie 2019 14:01

  Zastanawia mnie fakt,dlaczego Lidzbarskie Dni Humoru i Satyry co roku obsadzają praktycznie te same kabarety i praktycznie te same wygrywają (z niewielkimi przesunięciami)Przecież jest tyle innych kabaretów..Czyżby kółko wzajemnej adoracji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lidzbarszcanin #2774086 | 109.241.*.* 8 sie 2019 18:01

  Czemu nie ma nigdzie informacji na temat akrakcji na dni LW? Na facebooku, tez ich brakl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5