O niebie i piekle trochę inaczej…

2019-06-19 13:49:08 (ost. akt: 2019-06-19 13:50:49)

Autor zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim

Ksiądz prof. Mirosław Pawliszyn przedstawił różne wizje piekła na przestrzeni wieków. Kolejne arcyciekawe rozważania filozoficzne odbyły się 11 czerwca o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim.
Prowadził je ksiądz profesor Mirosław Pawliszyn. Prelegent odwołał się do filozofii Sorena Kiirkegaarda duńskiego filozofa, poety romantycznego i teologa, uznawanego za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza jej chrześcijańskiego nurtu; nazywanego czasem "Sokratesem Północy" oraz filozofii Mikołaja Bierdjajewa rosyjskiego filozofia zaliczanego do jednych z największych myślicieli XX wieku.

Ksiądz Mirosław przedstawił różne wizje piekła na przestrzeni wieków. Według Mitologii trzeba przyjąć założenie, że piekło istnieje. Jest instancją, która mierzy czyny i je ocenia.

Ciemności piekielne będą konsekwencją złych uczynków popełnionych przez ludzi za życia ziemskiego. Wątek ten rozwinie w pełni chrześcijaństwo.

W przywołanym dziele malarskim z XV wieku „Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronim Bosh ukazuje między innymi raj i piekło. Obraz jest drastyczny i krzyczy „przejrzyj się we mnie”.

Bierdjajew mówił o piekle w sposób obiektywny jako o miejscu, do którego człowiek nie chciałby trafić z własnej woli. Ale również twierdził, że piekło rodzi się w nas.

Sytuacja jest paradoksalna, ponieważ piekło niekoniecznie rodzi się w złym, ale właśnie w dobrym człowieku. I staje się wtedy problemem etycznym.

Dobry konfrontuje siebie ze złym. „Ja jestem inny” i tu tworzy się w człowieku pewna pokusa, która się pogłębia.

Piekielność, która rodzi się w człowieku zaczyna go gubić, człowiek zapada się etycznie, a piekło zaczyna być we mnie ponieważ ja sam osądzam siebie.

Z punktu widzenia filozofii interesująca jest tak naprawdę jedna kwestia. Chodzi o pytanie: czy coś takiego jak piekło istnieje? Jakie przesłanki mogą przemawiać za pozytywną bądź negatywną odpowiedzią?

Dopiero później wolno nam postawić pytanie: jakie jest piekło, jaką ma postać i co może się w nim wydarzyć?
Anna Kujawa-Rodziewicz


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Czytelnia

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zzq #2750136 | 77.253.*.* 20 cze 2019 17:46

    A może trochę NAUKI zamiast religii?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5