Noc w Ornecie przepełniona historią

2019-05-16 22:01:27 (ost. akt: 2019-05-17 10:19:38)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kirol

Podczas tegorocznej, V już edycji Nocy Muzeów w Ornecie, przeplatały się różne wątki historii mocno zakorzenione w dziejach miasteczka i w sercach jego mieszkańców. Były elementy nawiązujące do dawnej architektury Starego Miasta, do działalności wybitnego Warmiaka - Mikołaja Kopernika, 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, czy 4 Pułku Jegierskiego.
Pasje i zajęcia hobbystyczne: fotografia, nurkowanie, czy wcielanie się w postaci grup rekonstrukcji historycznych uzupełniały się z dobrą muzyką i najpiękniejszymi zabytkami Miasta Smoka. Nie pierwszy raz udowodniono, że Ornetę tworzą przede wszystkim ludzie z nieprzeciętnymi pasjami, a nade wszystko stojący na straży najlepszych wartości kultury, historii i tradycji tego niepozornego miasteczka na Warmii.

Z 11 na 12 maja 2019 r. Stare Miasto w Ornecie stało się centrum atrakcji. Na Ornecką Noc Muzeów postawili również licznie wspierający partnerzy, którym organizator – Urząd Miejski w Ornecie z całego serca serdecznie dziękuje: Stowarzyszenie Orneckie „Agrorelaks”, Stowarzyszenie REDUTA Orneta, Miejski Dom Kultury, Młodzieżowa Rada Miejska w Ornecie, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Orneta, Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena, GH Guttstadt, GH Ostpreussen, 4 Pułk Jegierski, Teatr Ognia i Światła HOKAGE, Słodka Italia, Kawiarnia pod Arkadami, Parafia Rzymskokatolicka, Parafia Greckokatolicka, Maciej Szadziewski, Mirosław Naszkierski, Artur Rokita, Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego IROT.

W ramach uatrakcyjnienia wydarzenia Gmina Orneta sfinansowała dwa projekty w ramach realizacji zadania publicznego we współpracy z organizacjami pozarzadowymi „Organizacja spotkań integrujących mieszkańców gminy Orneta (festyny, przeglądy, spotkania okolicznościowe)”.

Dzięki pomysłowości członków Stowarzyszenia Orneckiego Agrorelaks w Miejskim Domu Kultury w Ornecie odbyły się serie seansów pod kopułą: „Mała gwiazdka” (pokaz, nauka i zabawa), „Wyprawa na Ziemię” (pokaz, meteoryty, posłańcy z kosmosu) oraz „Dwa szkiełka” (teleskopowy pokaz nocnego nieba), a przy Ratuszu Miejskim odbył się koncert jazzowy olsztyńskiego zespołu MC Kwadrat. Z kolei Stowarzyszenie Reduta Orneta sfinalizowało projekt pn. ”Historia, która integruje pokolenia”. W sali ratuszowej zorganizowano interesującą wystawę związaną z katastrofą lotniczą samolotu obsługiwanego przez 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, stacjonujący niegdyś w tym miasteczku.

Uwagę przyciągnęły zwłaszcza szczątki z wraku samolotu LIM 2 wydobyte z dna jednego z jezior przez Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena z Olsztyna i sekcję nurkową Reduty, archiwalna dokumentacja z wypadku lotniczego, a także wystawa fotografii z akcji wydobycia. Doskonałym uzupełnieniem wystawy było pokazanie wyposażenia i nurkowego sprzętu technicznego. Obok stanęła wystawa zabytkowych aparatów fotograficznych oraz kamer filmowych z kolekcji Mirosława Naszkierskiego.

Na ulicach Starego Miasta pojawiły się stroje z dawnych epok, które zostały szczególnie docenione przez mieszkańców Ornety. Każdy chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z formacją wojsk napoleońskich, czy z Armią Wojska Polskiego. Gościnnie zjawili się pasjonaci historii przynależący do grup historycznych: I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, GH Guttstadt, GH Ostpreussen, a także miejscowy 4 Pułk Jegierski.

W Galerii Art-Nova wystawiono fotografie Starego Miasta, pn. „Starówka wczoraj i dziś”, makietę Ratusza Miejskiego autorstwa Artura Rokity oraz odtworzono projekcję archiwalnych fotografii Starego Miasta na ścianie budynku sąsiadującego z galerią sztuki. Swój kreatywny kącik dla najmłodszych przygotowała również niezawodna Młodzieżowa Rada Miejska. Już od rana trwały prace nad stelażem do fotościanek oraz nad przygotowaniem stanowiska do tzw. malowania światłem. Przed Ratuszem Miejskim wystąpił Teatr Ognia Światła HOKAGE. W akcję włączyła się Cerkiew Greckokatolicka, gdzie przygotowana została wystawa poświęcona bł. Omelanowi Kowczowi oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie obok zwiedzania kościoła można było posłuchać koncertu organowego w wykonaniu Macieja Szadziewskiego.

Ornecka Noc Muzeów na długo pozostanie w naszej pamięci. Pozytywne opinie, podbudowujące komentarze, włączanie się w akcję coraz to nowych partnerów, pomysłowość organizacji pożytku publicznego i mnóstwo pozytywnych emocji, motywują wszystkich zaangażowanych w projekt do dalszej pracy i urozmaicania wydarzenia kolejnymi atrakcjami w następnych latach. Kolejna Ornecka Noc Muzeów dopiero za rok, jednak my zaczynamy pracę już dziś. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok.

Organizator: Urząd Miejski w Ornecie. Współorganizator Stowarzyszenie Orneckie Agrorelaks.

Fotografie: Honorata WójcikTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5