Siódmy raz pobiegli Tropem Wilczym

2019-03-04 12:24:08 (ost. akt: 2019-03-04 12:57:59)

Autor zdjęcia: Marcin Dalecki

Klub Biegacza Lidzbark Warmiński wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lidzbarku Warmińskim oraz 9 Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym, jako lokalni organizatorzy wsparli organizatora głównego.
Siódmy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym “ w Lidzbarku Warmińskim odbył się w niedzielę 3 marca i z pewnością zapadnie w pamięci uczestników.

Przypomnijmy. 1 marca 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym — Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

To święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy!

Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Lidzbark Warmiński ponownie uczcił bohaterów walk o Niepodległość Polski. Biegacze na swój sposób włączyli się w ogólnopolskie i światowe uroczystości.

Bieg odbył się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz lokalnym patronatem Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego.

Dwa biegi, jakże różne. Pierwszy na dystansie 1963 metrów, miał charakter rodzinny w którym, uczestniczyło około 150 biegaczy w różnym wieku.

Rozpoczęto hymnem narodowym. Podczas otwarcia został odczytany list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na czele biegaczy niesiono flagi państwowe, a na mecie czekały na uczestników pamiątkowe medale.

Uczestnicy biegu pięknie prezentowali się przemierzając alejki malowniczego Bulwaru nad Łyną.

Drugi Bieg — na 5 km — pobudził do rywalizacji, która jednak również była symboliczna. Wystartowało kilkudziesięciu biegaczy.

Wśród pań wygrała Ewelina Minda, druga była Marta Szczebiot, a trzecia Agata Majewska.

W klasyfikacji panów najlepszy okazał się Artur Gwiazda, srebro zdobył Rafał Olkowski, a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Bąk.

Uroczystość uświetnił swoją osobą p. Józef Rusak ps. „Bylina” (kombatant Armii Krajowej, jeden z Żołnierzy Wyklętych).

Uczestnicy biegu mieli okazję skosztować wojskowej grochówki oraz pysznych wypieków biegaczek Klub Biegacza Lidzbark Warmiński. Były też pączki i owoce od sponsorów.
Marcin Dalecki


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PoloniaLidzbarkWarminski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GOśc #2692443 | 195.136.*.* 5 mar 2019 11:58

  relację z biegu wstawił młody pan Marcin z Polonii . Panie z redakcji G.L są anty.... , nie ma relacji z świeta narodowego i z oficjalnych uroczystości które odbyły się na cmentarzu !

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Olo #2691999 | 37.248.*.* 4 mar 2019 15:39

   W czasie swieta Zolniezy Wykletych czy to na cmentarzy czy na biegu nie doswiadczycie panstwo zadnego radnego , samorzadowca z PO lub SLD :( Dobrze, ze chociaz gazeta lidzbarska wstawila relacje z biegu .

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5