Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej

2018-06-27 08:57:59 (ost. akt: 2018-06-27 09:25:36)
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Regionalnej wystąpią cztery zespoły z Białorusi, Litwy, Rosji oraz Ukrainy.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Regionalnej wystąpią cztery zespoły z Białorusi, Litwy, Rosji oraz Ukrainy.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W środę 4 lipca od godziny 12.00 do 20.00 na scenie plenerowej przy Lidzbarskim Domu Kultury odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej podczas, którego nastąpi premiera "Śpiewnika Lidzbarskiego".

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczą zespoły z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski jest próbą ukazania wielorakości kulturowej terenów współczesnej Warmii i samego Lidzbarka Warmińskiego, który po II Wojnie Światowej stał się unikatowym tyglem narodów. W naszym mieście do dziś można spotkać mieszkańców, którzy pierwsze lata swojego życia spędzili poza granicą wschodnią współczesnej Polski.

Muzyka regionalna bowiem, budzi w człowieku świadomość i chęć poszukiwania własnej tożsamości. Koncerty organizowane w ramach Festiwalu są niepowtarzalną i unikalną szansą na poszerzenie świadomości kulturowej współczesnych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i okolic, a także znakomitą okazją do poszerzania światopoglądu na temat naszych sąsiadów ze wschodu.
Program Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Regionalnej:
12:00 - 12:50 – koncert zespołu „Trio Troitsa” – Białoruś
13:00 - 13:50 – koncert zespołu „Folk Vibes” – Litwa
14:00 - 14:50 – koncert zespołu „ Zespół Pieśni Ludowej Kalinuszka" – Rosja
15:00 - 15:50 – koncert zespołu „Szyplasti Kobzari” – Ukraina
17:30 - Uroczyste otwarcie Sceny Plenerowej przy Lidzbarskim Domu Kultury
18:00 - 20:00 – Koncert premierowy „Śpiewnik Lidzbarski”

„Śpiewnik Lidzbarski” to historia Lidzbarka Warmińskiego w pigułce Muzycznej
Pierwsza część tego muzycznego projektu została zapoczątkowana w 2008 roku podczas obchodów 700-lecia Lidzbarka Warmińskiego. Powstało wówczas 11 piosenek, składających się na widowisko muzyczne z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych muzyków. Kompozytorem muzyki jest Artur Grudziński, autorami tekstów zaś Andrzej Jędrasik i Aleksandra Bacińska.

Lidzbark Warmiński jest prawdziwą „kuźnią talentów artystycznych”, dlatego w roku 2018, gdy nasze miasto obchodzi swoje 710-te urodziny, udało nam się wykorzystać istniejący już potencjał, jaki drzemie w naszych mieszkańcach do stworzenia unikatowego „Dzieła Muzycznego” jakim z pewnością jest „Śpiewnik Lidzbarski”. Płyta ta jest muzycznym zaproszeniem do niezwykłego miasteczka, jakim jest Lidzbark Warmiński.

Niech zatem głosy artystów, niczym przewodnicy, oprowadzą Państwa po jego najbardziej urokliwych zakątkach, a oprawa muzyczna pozwoli poczuć klimat, jaki panuje w mieście Cittaslow-Miasteczku Dobrego Życia.

Zespół „Trio Troitsa” to mieszanka tradycyjnej muzyki folkowej z Białorusi, rockowych aranżacji i nieprawdopodobnego tempa. Jak sama nazwa wskazuje w skład zespołu wchodzi trzech mężczyzn, pod swoją kontrolą jednak mają około 50 instrumentów. Nieważne czy dęte, strunowe czy perkusyjne – grają na nich wykorzystując swoje wyjątkowe umiejętności muzyczne tym samym przybliżając słuchaczom kulturę muzyczną Wschodniej Europy. Liderem grupy jest Ivan Kirchuk – mężczyzna z nieprzeciętnie długą brodą i równie nieprzeciętym głosie tenora. Zgromadził on setki folkowych melodii i opowieści, a wszystko po to, by uchronić je przed globalizacją, unifikacją i uchronić regionalną tożsamość przed zapomnieniem. Troitsa obecnie pracuje nad wydaniem nowego albumu, który ma się ukazać jeszcze w 2018 roku.

Zespół Folk Vibes powstał w 2014 roku w Wilnie z potrzeby zachowania tradycji folkloru ojczystego oraz z nadzieją kultywowania kultury ludowej wśród młodzieży. Zespół poszukuje nowych form przekazu artystycznego, aranżując pieśni regionalne Wileńszczyzny, Litwy i Polski i podejmując próbę uwspółcześnienia opracowywanych utworów.

Folk Vibes chętnie bierze udział w projektach, konkursach i festiwalach, często o zasięgu międzynarodowym. Zespół zwyciężca następnych konkursów za rok 2017-2018: Laureaci w Republikańskim konkursie folklorystycznym „Tradiciju paveldetojai”, (Wilno, 2017 r.), Laureaci w Międzynarodowym konkursie folklorystycznym „Pokrovskie kołokoła” (Wilno, 2017 r.), Laureaci Republikańskiego konkursu kolęd i pastorałek w Wilnie (2017 r.), II miejsce w Międzynarodowym konkursie kolęd i pastorałek w Będzinie, Polska (Kategoria Zespoły wokalno-instrumentalne, II miejsce, Nagroda Noel Joy Fundation USA, 2018 r.), Wyróżnienie w III konkursie piosenki „Do słów A. Osieckiej” (Wilno, 2018).

Grupa „Szyplasti Kobzari” to zespół złożony z sześciu wyrazistych, młodych bandurzystów, grających w stylu nowatorskim, wykonujących autorskie pieśni, instrumentalne utwory w coverowe światowe hity oraz ukraińskie pieśni ludowe we współczesnym stylu.

Inicjatorem utworzenia grupy został znany bandurzysta, laureat nagrody publiczności show – „Ukraina-Mam talent” – Jarosław Dżuś. Głównym celem Jarosława było zademonstrowanie całego obszaru możliwości unikalnego, wyłącznie ukraińskiego instrumentu ludowego - bandury, a także pokazanie wszystkich nowych możliwości wykonywania utworów na tym instrumencie.
W 2011 roku zespół znalazł się w 50 najbardziej utalentowanych w wersji show „Ukraina-mam talent-3”. Po występie w tym show, zespół wziął udział w analogicznym projekcie „Minuta sławy”, gdzie doszedł do wielkiego finału.
W ciągu pięciu lat swojej działalności bandurzyści występowali w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej i Chinach.

Wszyscy członkowie zespołu są przedstawicielami różnych miast Ukrainy, są niepowtarzalni i oryginalni, począwszy od koloru włosów, wyglądu zewnętrznego, a zakończywszy na tembrze głosu i cechach charakteru. Wszyscy należą do śpiewaczych, młodzieżowych subkultur. Łączy ich miłość do mowy ojczystej, pieśni, ziemi i bandury. Ich występy zawsze zachwycają publiczność, a sami artyści są nieprzewidywalni, pełni radości życia i pozytywnego nastawienia.

Organizator informuje, że podczas imprezy będzie prowadzona dokumentacja fotograficzna na potrzeby promocyjne oraz archiwizacyjne, wykorzystywana na stronach internetowych oraz profilach mediów społecznościowych.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5