To była największa bitwa w Polsce

2018-06-16 18:52:44 (ost. akt: 2018-06-16 21:03:17)
Bitwa pod Heilsbergiem 2018

Bitwa pod Heilsbergiem 2018

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, którą mogliśmy oglądać dzisiaj w Lidzbarku Warmińskim, to największa taka impreza napoleońska w Polsce.
Bitwa, która rozpoczęła się o godz. 16.00 na polach pod Termami Warmińskimi jest najważniejszym ale nie jedynym wydarzeniem z okazji jej rocznicy.

Towarzyszył mu jarmark historyczny, ale też Wielki Jarmark Dawnych Zawodów, takich jak kaletnik, filcownik, świecownik, garncarz, kowal, cieśla, czy młynarz.

Był też Bal Oficerski na dziedzińcu zamkowym oraz przegląd teatralny amatorskich inscenizacji historycznych w Lidzbarskim Domu Kultury.

Nie zabrakło koncertów. Na scenie plenerowej wystąpiła Ania Broda, a na dziedzińcu zamkowym zagrał zespół Ojdana. Można też było potańczyć i to nie tylko na balu.

Bitwie pod Heilsbergiem przyglądał się w tym roku potomek najmłodszego brata Napoleona I — Charles Bonaparte, który jest założycielem Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich.

Gośćmi spotkania byli też prof. Krzysztof Ostrowski, dyrektor Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej imienia Aleksandra Gieysztora oraz
Krzysztof Hewak, który reprezentował urząd miasta w Bolesławcu.

Charles Bonaparte złożył wizytę w urzędzie miasta, gdzie przybliżył działalność federacji. Lidzbark Warmiński wejdzie w jej struktury.

Partnerem w Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich miasta będzie Hotel Krasicki, który zdeklarował uiszczanie składki za Lidzbark Warmiński.

Tuż po spotkaniu w urzędzie Charles Bonaparte, burmistrz Jacek Wiśniowski oraz Andrzej Dowgiałło, właściciel Hotelu Krasicki odsłonili tablicę "Dróg Napoleońskich" — Europejskiego Szlaku Kultury Rady Europy.

Okazją jest między innymi 200. rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Warto też przypomnieć o setnej rocznicy niepodległości Polski. Rok 2018 jest więc szczególny.
lub
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do ldk #2521077 | 94.254.*.* 18 cze 2018 12:22

    W tym roku organizatorzy nadali tytuł "największej w Polsce" na podstawie....? Ciekawe czy w tym roku "biesiady" tez będą " najstarsza impreza w Polsce"?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5