Przedwakacyjne sukcesy lidzbarskiej „czwórki”

2018-06-11 11:59:50 (ost. akt: 2018-06-11 12:11:35)
Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim.

Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim czekają już na zasłużone wakacje, ale nie spoczywają na laurach i do samego końca roku szkolnego starają się rozwijać swoje umiejętności i odnosić sukcesy w różnych konkursach.
W drugiej połowie kwietnia odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla kl. IV i V organizowany przez wydawnictwo MacMillan. Podczas jego trwania uczniowie prezentują ponadprzeciętny poziom posługiwania się tym językiem. W tym roku przyznano cztery czołowe pierwsze miejsca i jedno z nich przypadło reprezentantowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim Kacprowi Dowejko z kl. V a.

- Kacper ma ogromny potencjał językowy – mówi pani Tatiana Butkiewicz, która przygotowała ucznia do konkursu. – Tegoroczny sukces dał mu motywację, aby ciągle podnosić swoje umiejętności w zakresie coraz lepszego posługiwania się językiem angielskim.

Organizatorami konkursu historycznego o zamkach gotyckich są Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”, Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, Muzeum Zamkowe w Malborku. W tym roku etap półfinałowy miał miejsce 17 maja w Urzędzie Miasta Lidzbark Warmiński.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii dawnego państwa krzyżackiego, obejmującego tereny dzisiejszej Polski północno- wschodniej. Szczególnej uwadze poświęca się powstanie i ekspansję Zakonu, organizację państwa zakonnego w Prusach, gospodarkę, wybitne postacie związane z historią zamków krzyżackich, stosunki polsko- krzyżackie.

Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowało 5 uczniów. I miejsce zdobył Patryk Olejarczyk z kl. VII b. Bardzo dobre wyniki uzyskali także pozostali uczniowie, odbiegając zaledwie jednym punktem od zwycięzcy. Jako zwycięzca I etapu, Patryk, reprezentował naszą gminę w etapie centralnym w Malborku.

W maju w odbywających się w Lidzbarskim Domu Kultury eliminacjach rejonowych XXXV Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją” wzięła udział ekipa z lidzbarskiej „czwórki”. I miejsce zajęła Amelia Raszewska z kl. III c za odkrywczą i nieschematyczną interpretację wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. – Jeszcze nigdy nie słyszałam tak pomysłowego odczytania tego znanego utworu – przyznała jedna z członkiń komisji oceniającej.

29 maja 2017 r. Amelka reprezentowała nasze miasto i przyległe gminy na wojewódzkiej gali recytatorów w Olsztynie. Anna Wojtowicz – Raszewska, mama i jednocześnie instruktor literacki dziewczynki powiedziała nam po jej występie w olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych: - Pozostajemy pod ogromnym wrażeniem niesamowicie magicznej atmosfery, jaka panowała podczas tego wydarzenia. Konkurs stał się prawdziwym świętem poezji i to w najlepszym wydaniu. Płynąca z ust młodych utalentowanych uczniów treść wierszy przeniosła nas na moment do świata myśli zaklętych w słowach.

Amelka podzieliła się własną interpretacją utworu Juliana Tuwima ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Z uwagą wysłuchałyśmy także innych wystąpień. Pod koniec imprezy uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę jednego z olsztyńskich teatrów. ,,Spotkania z Poezją” stały się żywą lekcją patriotyzmu zaś zasiane w młodych duszach nasiona wrażliwości wykiełkują w przyszłości czyniąc z nich wrażliwych na piękno, kulturę słowa i drugiego człowieka wartościowych ludzi.

Konkurs „Twórczość Ireny Kwinto” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną odbył się w tym roku już po raz dwunasty i był objęty patronatem Burmistrza Miasta Jacka Wiśniowskiego. Wśród reprezentacji wszystkich lidzbarskich szkół podstawowych wzięła w nim również udział grupa uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.

30 maja 2018 r. okazali się oni najlepszymi w mieście znawcami twórczości naszej lidzbarskiej pisarki zdobywając czołowe miejsca w konkursie.

Laureatem Nagrody Burmistrza Miasta został Jeremiasz Daniluk z kl. IV a. Pan Jacek Wiśniowski wręczył mu oprócz ufundowanej przez siebie nagrody także miniaturowy herb Lidzbarka Warmińskiego, który otrzymują tylko nieliczni, szczególnie zasłużeni dla miasta. Widoczne było wzruszenie ucznia, gdy Burmistrz dekorował go tym szczególnym symbolem.
I miejsce zajęła Hanna Jankowska z kl. IV b
II miejsce - Kajetan Jankowski z kl. IV c
III miejsce – Wiktoria Furgała z kl. IV c

W ramach wytchnienia po zmaganiach konkursowych przewidziano spotkanie uczestników z panem Stanisławem Kwinto, synem pisarki, podczas którego zaprezentował on pamiątki po mamie wśród których znalazł się też Order Uśmiechu przyznany w 1974 r.

- Warto było poświęcić prawie dwa miesiące na przygotowania, dzięki czemu nie tylko polubiliśmy bajki i legendy Ireny Kwinto, ale zdobyliśmy cenne nagrody – mówili zwycięzcy po zakończonym konkursie.
Wojciech Karolonek

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5