Wyruszyli "Razem po wspólne cele"

2018-06-05 09:58:37 (ost. akt: 2018-06-05 10:15:21)
Uczniowie Szkoła Podstawowa w Kiwitach gościła po raz drugi młodzież z partnerskiego niemieckiego miasta Lathen.

Uczniowie Szkoła Podstawowa w Kiwitach gościła po raz drugi młodzież z partnerskiego niemieckiego miasta Lathen.

Autor zdjęcia: materiały szkoły

W dniach od 28 maja do 1czerwca 2018 r. Szkoła Podstawowa w Kiwitach gościła po raz drugi młodzież z partnerskiego niemieckiego miasta Lathen. Wymianie młodzieży przyświecało hasło: „Razem po wspólne cele”. Wizyta zakończyła się sukcesem.

Był to bardzo intensywny czas, czas nauki języków, wspólnych wycieczek, gier, posiłków, zabaw, czas poznawania siebie w różnych sytuacjach.
Wspólne spotkania pozwoliły na prawdziwą integrację i otwarcie się na drugiego człowieka wychowanego przecież w innej kulturze. Pomogły również w doskonaleniu przez naszych uczniów umiejętności językowych, uczyły naszą młodzież tolerancji, odpowiedzialności za słowa, po prostu dorosłości.

Uczestnicy wymiany brali udział w zajęciach sportowych, kulinarnych, językowych, tanecznych, kulturalnych, które były doskonałym elementem integracyjno — komunikacyjno — animacyjnym. Zwiedzili Stoczek Klasztorny, Lidzbark Warmiński i Olsztyn. Program wymiany obejmował też wyjazdy rekreacyjne do Term Warmińskich, Parku Trampolin i na spływ kajakowy w Krutyni. Udział w obchodach Bożego Ciała z kolei sprzyjał poznaniu przez gości polskiej tradycji kościelnej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne inicjatywy, ale największe wrażenie zrobiła na delegatach ogólna atmosfera szkoły, energia, wesołość, różnorodność zajęć i talentów uczniowskich.

Goście mieli okazję uczestniczyć w grze plenerowej, dzięki której lepiej poznali topografię i architekturę naszej gminy. W czasie wymiany nie zabrakło elementów symbolicznych — plakaty, napisy oraz pamiątkowych. Wszyscy dobrze się bawili i integrowali.

Organizacja wymiany młodzieżowej stała na bardzo wysokim poziomie, a w jej przygotowanie i logistykę była zaangażowana cała społeczność szkolna, dyrekcja, uczniowie, nauczyciele, rodzice, na czele z Panem Wójtem Wiesławem Tkaczukiem. W komunikacji z gośćmi pomocą życzliwie służyły władające biegle językiem niemieckim panie Beata Błażewicz-Holzhey i p. Barbara Kułdo.
Relacje z każdego dnia wymiany publikowane były w celach promocyjnych na FB szkoły.

W kontekście naszej wymiany sprawdziły się chyba słowa: „Jeśli są dwie strony i jedna z nich chce wybudować most, a druga mur, to zawsze powstanie mur. Jeśli są dwie strony i obie chcą wybudować mur, to też w takim przypadku powstanie mur. Natomiast, jeśli są dwie strony i obie chcą wybudować most, to zawsze powstanie MOST.”

W przypadku relacji pomiędzy Szkołą Podstawową w Kiwitach i Szkołą z Lathen widoczna jest chęć budowania mostu, można powiedzieć nawet, że ten most już powstał, a teraz jest już tylko dekorowany. Druga edycja wymiany młodzieży Kiwity — Lathen zakończona sukcesem.
Zespół ds. Promocji Szkoły


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5