Katyń — ocalić od zapomnienia

2018-05-02 09:55:41(ost. akt: 2018-05-02 10:05:33)
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ignacego Krasickiego przystąpiła do realizacji programu edukacyjno – patriotycznego „Katyń – ocalić od zapomnienia” w ramach którego uczniowie brali udział w wielu konkursach.
Marcin Zadrożny zwyciężył w Konkursie wiedzy o Zbrodni Katyńskiej, zaś Adrianna Lijewska w konkursie plastycznym „Katyń – pamiętamy”. Uczniowie mogli też wyrażać swoje refleksje w wypowiedziach literackich.

Zwieńczeniem powyższych działań było odsłonięcie gabloty, w której umieszczono woreczek z ziemią katyńską oraz portret i życiorys por. Józefa Pawłowskiego, zamordowanego w Katyniu. Na terenie posesji zasadzono dąb pamięci oraz postawiono tablicę upamiętniającą tego bohatera.

Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęły się 13 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Wówczas to Pani Dyrektor Alicja Zalewska oraz nauczycielka historii Pani Małgorzata Mazuro otrzymały ziemię katyńską, sadzonkę dębu oraz certyfikat wyboru bohatera.

W naszym mieście obchody te kontynuowane były 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3. Wzięła w nich udział społeczność „trójki” oraz zaproszeni goście. Wśród nich można wymienić: Pana Sebastiana Kuźniewskiego – zastępcę burmistrza miasta, który dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy i gabloty, księdza Romana Chudzika – proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, który dokonał uroczystego poświęcenia; dowódcę Komendy Powiatowej Policji nadkomisarza Piotra Koszczaka, który zasadził dąb pamięci oraz Pana Lecha Kobylczyka – przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród zaproszonych gości na szczególne wyróżnienie zasługuje osoba kapitana Lucjana Deniziaka, który reprezentuje środowisko kombatantów.

Jan Paweł II powiedział, że „tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniana.

Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”, a zatem niech udział lidzbarskiej społeczności w projekcie będzie wyrazem naszej pamięci o tych, którzy oddali swe życie za to, że byli Polakami.

*por. Józef Pawłowski – syn Władysława i Pelagii, urodzony 15 maja 1911 roku w Wierzbiczanach, absolwent Szkoły Podchorążych w Modlinie i Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn w Poznaniu, zamordowany w Katyniu w roku 1940.
Monika Majewska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5