Młodzież w cyberprzestrzeni
2018-04-25 10:59:37(ost. akt: 2018-04-25 11:16:11)
Lidzbarscy policjanci zorganizowali debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni” - adresowaną do pedagogów, nauczycieli, dyrektorów szkół i kuratorów.
W auli Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim policjanci zorganizowali debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni”. Spotkanie adresowane było do pedagogów, nauczycieli i dyrektorów szkół wszystkich szczebli z całego powiatu lidzbarskiego oraz kuratorów sądowych.
Spotkanie rozpoczął gospodarz debaty – Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim nadkom. Piotr Koszczał. Komendant podkreślił, że dostęp dzieci i młodzieży do Internetu jest obecnie powszechny. Dodał, że nie wszyscy użytkownicy wiedzą w jaki sposób korzystać z Sieci, aby nie stać się ofiarą, bądź sprawcą cyberprzemocy.
Spotkanie poprowadził policyjny profilaktyk sierż. szt. Łukasz Czerniewski, który wyjaśnił, czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje, w jaki sposób rozpoznać to zjawisko i wreszcie, jak pomóc dziecku, które doznało krzywdy w Sieci. Policjant omówił zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, a także wymienił rodzaje przestępstw na jakie narażeni mogą być młodzi ludzie bądź jakie przestępstwa są popełniane w cyberprzestrzeni. Przestrzegał przed bezmyślnym przekazywaniem bądź upublicznianiem własnego wizerunku.
W dalszej części debaty policyjny profilaktyk przypomniał uczestnikom czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przybliżył jej założenia. Pokazał w jaki sposób można z niej korzystać dokonując zgłoszeń oraz jakie ma to przełożenie w praktyce na poprawę bezpieczeństwa w danym rejonie.
Policjant przybliżył uczestnikom debaty, na czym polega służba dzielnicowego, który poprzez podejmowane działania i budowanie relacji z lokalnym społeczeństwem, ma nieodzowny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców swojego rejonu służbowego. Dodał, że głównym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Jak podkreślał, jest on funkcjonariuszem pierwszego kontaktu znającym dobrze zarówno potrzeby jak i bolączki mieszkańców swojego rejonu. Wyjaśnił, że to właśnie funkcjonariusze „pierwszego kontaktu” mają za zadanie współpracować ze szkołami w swoim rejonie służbowym. Wymiana informacji między dzielnicowymi a pedagogami szkolnymi oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć profilaktycznych z pewnością będzie sprzyjała bezpieczeństwu w danej placówce oświatowej oraz w jej okolicach.
Jak wynika z zebranych w trakcie debaty opinii i prowadzonej dyskusji zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza w zakresie praktycznej strony nanoszenia zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zebrane opinie i komentarze oraz dyskusje świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań. Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z policją oraz zaangażowanie mundurowych w poprawę bezpieczeństwa.
Każdy z uczestników spotkania wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez