Hejt i kultura szacunku w sieci

2018-03-30 12:38:18(ost. akt: 2018-03-30 12:43:12)
 Uczniowie "Jagiellonki" gościli profesor Alinę Naruszewicz -Duchlińską wykładowcę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

Uczniowie "Jagiellonki" gościli profesor Alinę Naruszewicz -Duchlińską wykładowcę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

Autor zdjęcia: Fot. materiały szkoły

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim organizuje się różnorodne działania profilaktyczne. W tym roku szkolnym Jagiellonka bierze udział w kampanii Bezpieczny Internet — Tworzymy Kulturę Szacunku w Sieci.
W związku z tym 16 marca 2018 r. gościliśmy panią profesor Alinę Naruszewicz -Duchlińską wykładowcę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tematem spotkania był hejt i kultura języka w Internecie. Poruszone zostały różne zagadnienia, takie jak trolling słowny, hejt i hejterzy czy dekalog hejtera. Osoba, która hejtuje, jest najczęściej niedowartościowana, wyraża pogardę i otwartą nienawiść, „ zna się” na wszystkim i „walczy” o wolność słowa.

Hejter za wszelką cenę pragnie być zauważony i jego poczucie wartości wzrośnie, gdy będzie mógł kogoś upokorzyć. Na ataki hejtera najczęściej narażeni są politycy i celebryci, czyli osoby z tzw. pierwszych stron gazet.

Przyczyn hejtu może być wiele. Za najczęstsze uchodzą: skłonność do agresji, osobista frustracja, poczucie anonimowości, nuda i zabawa, jak również moda na ocenianie. Zdarza się, że atmosferę podgrzewają media czy tabloidy.

Uczniowie korzystający z Internetu powinni wiedzieć, jak odróżnić hejt od konstruktywnej krytyki lub opinii. Wypowiedź zawierająca jawne wartościowanie, teorie spiskowe, ataki osobiste można już uznać za przejaw hejtu. Do tego dochodzi prymitywizm wypowiedzi oraz brak dbałości o formy językowe.

Jak zatem bronić się przed agresją słowną w Sieci?
Odpowiedź jest prosta. Hejtera najlepiej zlekceważyć, na ataki odpowiadać z humorem, na pewno przyda się ironia i kreatywność. Hejtera można pokonać zatem jego własną bronią – słowami.
Zespół Promocji

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cyber-Armee #2476285 | 91.63.*.* 2 kwi 2018 00:33

    Wprawdzie w Internecie jestem aktywny juz 18,- lat , wystepujac w roznym czasie i na roznych portalach pod ok. 100,- Nickami ale przyznam, ze nie znam pojecie slowa hejter. To chyba jakeis obcojezyczne. Natomiast przestrzegam dwoch zasad a wiec nie barc NIGDY udzialu w debatach na portalach spolecznych typu Fecebook, Twitter, czy nasza klasa gdzie trzeba sie logowac a tylko anonimowo bo nawet jak namierza komputer z jakiego wyslano psota to zaden wysoki sedzia nie udowodni KTO byl jego autorem chyba, ze z przypuszczenia domniemaniaKto byl Sprawca bedzie chcil skazac. Kazda debata sprowadza sie do wyrazenia swego POGLADU na jakis tam,, podrzucony themat,, a ocena zawiera i wartosciowanei i krytyke i wiele innych rzeczy. Wazne aby nie uzywac slow rynsztokowych i pisac prawde. I to co jest juz konieczne to wypracowanie Kodexu Honorowego internauty ,aczkolwie z uwagi na anonimowosc nei da sie stosowac instytucji odpowiedzialnosci przed sadem honorowym za delikty honorowe jak np. w przypadku Bednarzy czy Aptekarzy albo Oficerow czy Gangsterow. Internauta piszacy anonimowo nie moze miec na celu dowartosciowania a wiec jesli pisze prawde to raczej ma na celu walke z GLUPOTA gdyz jak wiemy nie ma wiekszej ZBRODNI jak Ciemnota, ktora lezy bardzo blisko Glupoty, totez Kazdy ma moralny, patriotyczny, obywatelski obowiazek strac sie z nia walczyc w trosce o trwanie Narodu, jego rozwoj i szczescie.To raczej Ci co wystepuja pod swoim nazwiskeim chca sie dowartosciowac majac zanizona samoocene i pewnie zasluzenie.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5