VII Powiatowy Konkurs Ekspresji Dziecięcych „ O Złote Pióro Poezji” za nami

2018-03-28 12:28:26 (ost. akt: 2018-03-28 12:39:46)

Autor zdjęcia: mdklidzbarkwarm

Trzech laureatów, czterech nagrodzonych i sześciu wyróżnionych. To wynik tegorocznych zmagań oratorskich MDK.
We wtorkowy, marcowy poranek do Młodzieżowego Domu Kultury im. Ireny Kwinto przybyli młodzi kreatorzy sztuki poetyckiej, aby podzielić się z innymi artystyczną wrażliwością i pokazać własną odsłonę wierszowanych utworów literackich.

Prezentacja przygotowanych tekstów była bardzo zróżnicowana. Każdy z występujących przedstawił własną wizję wygłaszanego przez siebie utworu. Wykonawcy mieli możliwość podzielić się spontaniczną, oryginalną prezentacją wybranych przez siebie dziecięcych utworów poetyckich.
Regulamin konkursu określa wymagania i kryteria oceny jury. To nie jest standardowy przegląd recytatorski, gdzie panują sztywne zasady deklamacji, ograniczające swobodę dziecięcej ekspresji. Interpretacje mogą być prezentowane w dowolnej formie scenicznej od teatru żywego planu do teatru jednego aktora.

Głównym celem konkursu jest spontaniczność wypowiedzi, będąca zachętą do poszukiwania oryginalnych prezentacji poezji dziecięcej, pozwalająca na wyzwolenie energii i prawdy dziecięcych spostrzeżeń.
Komisja oceniająca występujących na scenie młodych kreatorów sztuki oratorskiej, podzielonych na trzy kategorie (przedszkola, klasy I – III oraz klasy IV- VI szkół podstawowych) miała trudne zadanie, ponieważ tegoroczny poziom uczestników był przygotowany na bardzo wysokim poziomie.

Jurorzy brali pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie: dobór repertuaru, spontaniczność i ekspresję słowno–ruchową w interpretacji utworu, oryginalność prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Spośród 27 uczestników oratorskich zmagań nagrodzono 13 osób.

To dowód na znakomite przygotowanie i doskonałą prezentację tekstów. Formuła organizowanego przez nas konkursu skupia się głównie na ukazaniu radosnej palety wrażeń, wynikającej z odbioru literatury dziecięcej. Zgodnie z tym przesłaniem marcowe występy sceniczne nasyciły optymizmem wszytkich odbiorców, biorących udział w tym artystycznym wydarzeniu.

Doznania jakich dostarczyli uczestnicy VII Powiatowych Ekspresji Dziecięcych były wspaniałą lekcją dla dorosłych, bowiem dzieci doskonale potrafią pokazać, że poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem. Poezja jest wyzwoloną wyobraźnią, która pozwala na ukazanie piękna, emocji, wnętrza drugiemu człowiekowi. To wzmacnianie własnej wartości w kreowaniu samego siebie i w postrzeganiu otaczającego świata.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5