Piękno nie zna granic

2018-03-28 08:36:19 (ost. akt: 2018-03-28 15:59:59)
Wernisaż malarstwa, pn. „Otoczeni pięknem” autorstwa Mariusza Kałdowskiego

Wernisaż malarstwa, pn. „Otoczeni pięknem” autorstwa Mariusza Kałdowskiego

Autor zdjęcia: Eliza Kołkowska, Justyna Podleś.

W Galerii Art-Nova w Ornecie 23.03.2018 r. odbył się wernisaż malarstwa, pn. „Otoczeni pięknem” autorstwa Mariusza Kałdowskiego. Artysta uwolnił aurę piękna, która według niego, tak jak i sztuka – „nie ma granic”. W rozumieniu malarza piękno to autentyczność poszczególnych elementów boskiego stworzenia świata, który nas otacza i jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Jak mówi autor wystawy: „Głównym mechanizmem poszukiwania owego piękna jest gra światła na tym co rośnie, co się rozwija, co cieszy nasze oczy, zapachem, kształtem, kolorem (…)”. Światło nadaje duszę jego dziełom. Wydobywając na zewnątrz prawdziwość i naturalność scenerii pobudza potęgę naszej wyobraźni.
Wystawa jest wspomnieniem i przedłużeniem pięknych chwil, które artysta spędził mieszkając przez większość życia w Wielkiej Brytanii. Przybliża m.in. pieczołowicie zapisane w pamięci pamiątki w postaci widoków usytuowanego w Centrum Londynu - Regent Parku, gdzie artysta malował obrazy, nawiązywał nowe znajomości, podejmował rozmowy o sztuce i swej twórczości. Na wystawie znalazł się równie imponujący, najbardziej baśniowy obraz przedstawiający tajemniczy ogród w Sissinghurst. Cała kompozycja to jednak nie tylko odległe nam widoki, to przede wszystkim zestawienie ogrodów angielskich z pejzażami z Polski. Kałdowski szczególnie wyróżnił ścieżkę rowerową w gminie Orneta, jak również zakamarki ogrodu, który wraz z żoną, również artystką, od czterech lat tworzy i pielęgnuje właśnie w Ornecie. Poprzez połączenie poszczególnych elementów wystawy odbiorcy prac przenikają w głębsze znaczenie ekspozycji, uświadamiając sobie, że piękno faktycznie nie zna granic.

Dzięki swej twórczości Kałdowski zgłębia samego siebie, dzieląc się wątkami związanymi z życiem rodzinnym i artystycznym. Każdy kolejny projekt jest dla niego fascynujący ponieważ doskonali kunszt artystyczny, uczy nowych doświadczeń, niesie ze sobą pewne zmiany w życiu wewnętrznym człowieka, nadaje dystans do wielu spraw, zbliża do ludzi i świata. Artysta zapytany: „Co jest jego receptą na sukces?” - przekonuje, że trzeba walczyć, podejmować wysiłek aby móc odważnie posuwać się naprzód. A kluczem, który otwiera wiele możliwości jest po prostu: „(…) praca, praca, praca”.

Oglądać tą imponującą kompozycję można w Galerii Art-Nova w Ornecie do 7 maja 2018 r.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5