Prawa same do nas nie przyszły

2018-03-08 08:34:36 (ost. akt: 2018-03-08 08:38:50)
Fot. — Równouprawnienie to temat, który jest ciągle aktualny. Wraca jak bumerang od XVIII wieku, kiedy to życie straciła pierwsza wojowniczka o prawa kobiet

Fot. — Równouprawnienie to temat, który jest ciągle aktualny. Wraca jak bumerang od XVIII wieku, kiedy to życie straciła pierwsza wojowniczka o prawa kobiet

Znalazłam aż 63 synonimy słowa kobiecość. Wszystkie pozytywne, takie jak: anielskość, magiczność, czy zmysłowość. Tak się złożyło, że nasz tygodnik ukazał się w tym tygodniu dokładnie w Dniu Kobiet. Nie możemy więc pominąć tego tematu.
Mówi się że żyjemy w erze kobiet. I rzeczywiście kobiety są coraz bardziej aktywne. Widać to wszędzie, w naszym powiecie też. To panie najliczniej spacerują z kijkami, ćwiczą w basenie aerobik, stają za straganami na imprezach miejskich, dekorują mieszkania, poznają tajniki zdrowego życia, uczestniczą w wykładach uniwersytetów trzeciego wieku i biorą udział w różnego rodzaju warsztatach. Lubią też poznawać nowe potrawy, miejsca, książki i filmy. No... może odrobinę przesadziłam, ale w większości to co powyżej napisałam, jest prawdą.

Kobiety przypomniały też ostatnio, że są odważne. Rozpinają czarne parasole i piszą w internecie słowa #metoo
Pewnie nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą kiedy kobiety uzyskały prawa wyborcze.
Sama byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się na przykład, że... Szwajcaria wprowadziła je w roku — uwaga! — 1971! Tak, to nie pomyłka. Nie mylę ani kraju, ani daty. Wyobrażacie sobie, że kobiety w Szwajcarii dopiero wtedy otrzymały prawa wyborcze?!

Stany Zjednoczone Ameryki pozwoliły kobietom brać udział w wyborach od roku 1920 (chociaż niektóre terytoria zrobiły to o wiele wcześniej), Szwecja w 1921, Kanada w 1917, ale Zjednoczone Emiraty Arabskie w 2006, tyle, że w stopniu ograniczonym. Rozszerzono prawo dopiero w 2011 roku.

W Polsce nie było tak tragicznie, bo prawa wyborcze kobiety uzyskały już w roku 1918, razem z Litwinkami, Niemkami i Angielkami (chociaż Wielka Brytania w pełni wprowadziła je dopiero w roku 1928).

Jeśli już weszłam w ten temat, to warto wiedzieć, że same do nas te prawa nie przyszły. Walka o prawa wyborcze dla kobiet toczyła się od XVIII wieku. Rozpoczęły ją sufrażystki. Pierwsza wojowniczka o prawa kobiet — Olimpia de Gouges — została ścięta, bo przygotowała Deklarację praw kobiety i obywatelki podczas rewolucji francuskiej.

Żarty w stosunku d kobiet pod hasłem: "dźwigaj walizkę jak chciałaś równouprawnienia" mnie jakoś nie bawią. Ale dość smutnych refleksji — radosnego Dnia Kobiet wszystkim życzę. Pełnego anielskości, magiczności i zmysłowości.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5