Opowieść o orneckich nekropoliach w Galerii Art-Nova

2017-12-12 13:39:15 (ost. akt: 2017-12-12 13:42:43)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kirol

Unikatowe fotografie skrywają cząstkę przeszłości, poświadczają o wielokulturowym wizerunku społeczności Ornety oraz ukazują piękno i harmonię cmentarzy funkcjonujących często jako założenia parkowe porośnięte dziką roślinnością. To miejsca mniej oczywiste, a jednak równie godne polecenia dla miłośników, pasjonatów i poszukiwaczy śladów historii.
Dnia 29.11.2017 r. w Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie odbył się wernisaż wystawy analogowej fotografii artystycznej pn. „Nekropolie w Gminie Orneta”.

Prezentacja jest częścią projektu „Nekropolis”, sfinansowanego z budżetu Gminy Orneta w obrębie zadania publicznego „Działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Orneckie „Agrorelaks”.

Ekspozycję stworzyli Państwo Eliza i Jan Kołkowscy, Wojciech Kiziewicz oraz Andrzej Kosakowski. Unikatowe fotografie skrywają cząstkę przeszłości, poświadczają o wielokulturowym wizerunku społeczności Ornety oraz ukazują piękno i harmonię cmentarzy funkcjonujących często jako założenia parkowe porośnięte dziką roślinnością.

To miejsca mniej oczywiste, a jednak równie godne polecenia dla miłośników, pasjonatów i poszukiwaczy śladów historii.Klimat przeszłych czasów dodatkowo nadała obszerna prezentacja multimedialna, w odsłonie której pojawiły się zdjęcia owianych tajemnicą nekropolii ze wszystkich miejsc w obrębie gminy Orneta.

Zapomnianą historię czyjegoś życia można było odkryć również poprzez tradycyjny album fotografii analogowych wywoływanych bezpośrednio przez samych autorów, jak również z publikacji „Nekropolis” będącej częścią projektu.

Całość przedsięwzięcia jest szczegółową opowieścią o orneckich nekropoliach. Zdradza ciekawostki i sekrety cmentarzy przykościelnych i tych znajdujących się poza obiektem sakralnym, orneckiego cmentarza ewangelickiego, a także kirkutu przy ul. Piaskowej.

Szczególnie godne polecenia są dzieje drewnianej steli w Bażynach wykonanej przez Michaela Lipowa, nekropolii właścicielki wsi Bażyny - Josephine Woisky, wojskowych krzyży w Bażynach.

Tajemnice cmentarza przy ruinach kościoła w Osetniku, odrestaurowanej nekropolii w Mingajnach i związanej z nią historii wojennej miłości Stefana Bobaka, czy dwóch wyróżniających się cmentarzy w obrębie krużganków barokowych kościołów w Krośnie i Chwalęcinie – miejsc pochówków ludzi związanych i zasłużonych dla świątyń.

W imieniu fotografów serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy. Ekspozycja czynna do końca grudnia 2017 r.

Autorzy Fotografii: Justyna Podleś, Honorata Wójcik, Eliza Kołkowska, Jan Kołkowski, Wojciech Kiziewicz, Andrzej Kosakowski.


ewydanie]

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5