Dziennikarstwo Obywatelskie. Co z grobem bohatera?

2017-11-15 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-15 11:11:22)
Pomnik "Sępa"

Pomnik "Sępa"

Autor zdjęcia: Czytelnik GL

Przed kilkoma laty hucznie w asyście wojska odsłonięto pomnik "Sępa" — st. sierż. Wojciecha Markowskiego, bohatera Powstania Warszawskiego, którego ciało spoczęło na naszym cmentarzu miejskim w Lidzbarku Warmińskim.
Piękny to był gest i lekcja historii dla młodych pokoleń. Każdy z nas jest patriotą, chociaż bardziej chyba politycy i partie polityczne, które patriotyzmem wręcz epatują nas na każdej uroczystości.

Niektóre ugrupowania oraz stowarzyszenia swój patriotyzm wymieniają na milion sposobów i przez wszystkie przypadki. W trakcie świąt rocznicowych stawiają znicze oklejone emblematami organizacji jakie reprezentują, tak aby jeszcze bardziej zaznaczyć swoją działalność na rzecz naszej wspólnej Ojczyzny.

Nie wiem kto jest oficjalnie odpowiedzialny za mogiłę st. sierż. Wojciecha Markowskiego ps. "Sęp". Może zarządca cmentarza komunalnego, a może władze miasta, bo rodziny tutaj z tego co mi wiadomo bohater nie ma.

O ile sam pomnik wygląda okazale, to otaczający postument grys zapada się coraz głębiej. Czy tak naprawdę ciężko zamiast kwiatów i zniczy wysypać raz na dwa lata taczkę grysu albo kamyków? Nikt tego nie zauważa z organizacji, które stawiają tam znicze?

Nie można wymagać tego od harcerzy, bo to młodzi ludzie i dostępu do takich materiałów mogą nie posiadać.

A może mogiłą zaopiekuję się lidzbarski graficiarz patriota, którego kilka miesięcy temu zatrzymała Straż Miejska, kiedy malował symbole swojego patriotyzmu na miejskich obiektach lub jego koledzy?

Nie chciałem być złośliwy, ale kiedy patrzę na zapadającą się mogiłę, na której stawiane są znicze, to pytam jaki to patriotyzm? Tylko na pokaz?
Czytelnik

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. era #2375454 | 213.5.*.* 16 lis 2017 10:04

  Worek 20 kg grysu kosztuje 15 zł. Nie lepiej pójść i zrobić, zamiast udawać dziennikarza?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. bez komentarza #2374940 | 195.136.*.* 15 lis 2017 15:28

  Lewaku od kiedy "zapadający " się grys ma coś wspólnego z patriotyzmem !? Patrioci czyszczą pomnik, zapalają znicze, a że ubyło troszkę kamyczków to lecisz z tym do gazety i pan z kolczykami wstawia te sensacje ! Pożal się Boże !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5