Zrobili kantynę wojskową i wygrali
2017-06-28 09:00:00(ost. akt: 2017-06-28 10:49:01)
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein, której członkami są także lidzbarczanie zdobyła pierwsze miejsce w konkursie za dioramę podczas VII Pikniku Militarnego Operacja Wschód w Ogrodniczkach pod Białymstokiem. Nasi rekonstruktorzy zaprezentowali kantynę wojskową z 1945 roku.
VII Piknik Militarny Operacja Wschód w Ogrodniczkach pod Białymstokiem jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pasjonaci żywej historii z Warmii i Mazur po raz kolejny stanęli na wysokości zadania zdobywając pierwsze miejsce spośród 50 dioram konkursowych o tematyce historycznej. W głosowaniu na najlepszą dioramę brało udział ponad 600 rekonstruktorów reprezentujących różne okresy historyczne.
Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, a grupy rekonstrukcyjne prześcigają się w pomysłowości. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein, której członkami są lidzbarczanie to krajowa czołówka. Podczas konkursu zaprezentowali kantynę wojskową z 1945 roku, która ku radości twórców nie tylko zdobyła uznanie, ale była oblegana przez zwiedzających gości. Można było zobaczyć przedmioty z epoki, ale i cieszyć się degustacją serwowanych pyszności.
Od kilku lat przedstawianie historii na żywo staje się coraz popularniejszym sposobem na promowanie przeszłości. Popyt na takie usługi generuje podaż — rośnie liczba odtwórców i grup rekonstrukcyjnych, a wzrost obrazu w dydaktyce, a przede wszystkim w dydaktyce historii ma istotne znaczenie dla rozwoju ruchu rekonstrukcyjnego.
Na terenie powiatu lidzbarskiego prowadzi swoją działalność grupa rekonstruktorów odtwarzających epokę napoleońską, ale i okres II wojny światowej.
Jako spadkobiercy historii, czasem trudnej i mrocznej, pasjonaci starają się przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom.
Nie tak dawno mogliśmy oglądać pokazy rekonstruktorów i miłośników żywej historii epoki napoleońskiej podczas Bitwy pod Heilsbergiem, która została uznana za jedno z pięciu najciekawszych inscenizacji 2017 roku.
Nie tak dawno mogliśmy oglądać pokazy rekonstruktorów i miłośników żywej historii epoki napoleońskiej podczas Bitwy pod Heilsbergiem, która została uznana za jedno z pięciu najciekawszych inscenizacji 2017 roku.
Odtwórcy okresu II wojny światowej z naszego regionu pokażą swoje umiejętności na kolejnej cyklicznej imprezie o nazwie "Walkiria". Tegorocznym motywem przewodnim jest bitwa pod Monte Cassino 1944. Będzie bitwa czołgów, pojazdy wojskowe i ponad setka rekonstruktorów, swoje umiejętności po raz pierwszy zaprezentują żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.
Za realizację głównej niedzielnej inscenizacji odpowiadają aktorzy i konsultanci ds. militarnych w takich filmach jak "Czas honoru", "AmbaSSada", "Tajemnica twierdzy szyfrów", czy "Miasto 44". Wszystko 21-23 lipca w miejscowości Parcz koło Kętrzyna. Organizatorzy zaplanowali też festiwal filmów historycznych, które będzie można obejrzeć w kinie Gwiazda w Kętrzynie oraz defiladę historyczną ulicami miasta. Wydarzenie zakończy się potyczką w przestrzeni miejskiej.
Grupa rekonstruktorów ze stowarzyszenia Allenstein, zdobywcy pierwszego miejsca na Podlasiu, ma w planach zaprezentować widowisko historyczne na terenie powiatu lidzbarskiego jeszcze jesienią tego roku. Przygotowania są w toku i szykują się liczne niespodzianki dla uczestników żywej lekcji historii.
Szczegóły imprezy i scenariusz zostaną podane do publicznej wiadomości po przerwie wakacyjnej, ale już dziś możemy zdradzić, że podczas widowiska pojawi się osławiony w bojach czołg T34 oraz grupa rekonstruktorów z Rosji.
Andrzej Wejngold
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
gratulacje #2274519 | 176.97.*.* 28 cze 2017 12:35
Gratulacje
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz