Stowarzyszenie bezrobotnych zakończyło działalność

2017-06-07 12:00:00 (ost. akt: 2017-06-07 13:03:16)
Zofia Borowska podziękowała wszystkim za współpracę i odebrała także podziękowania od władz i organizacji współpracujących z "Warmią" (na zdjęciu z dyrektor PUP Bożeną Romasz)

Zofia Borowska podziękowała wszystkim za współpracę i odebrała także podziękowania od władz i organizacji współpracujących z "Warmią" (na zdjęciu z dyrektor PUP Bożeną Romasz)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Lidzbarskie Stowarzyszenie Bezrobotnych "Warmia" zakończyło po dwudziestu pięciu latach swoją działalność. Kończące ją oficjalnie spotkanie odbyło się w murach starostwa powiatowego. Były podziękowania, gratulacje i kwiaty.
Lidzbarskie Stowarzyszenie Bezrobotnych "Warmia" powstało z inicjatywy samych bezrobotnych w 1992 roku,kiedy to bezrobocie w naszym powiecie sięgało 50,8% (wg. GUS). To wtedy dochodziło do zwolnień grupowych - z zakładów zwolniono wówczas łącznie 2539 osób (m.in. z Agory, Jutrzenki i Kasprzaka), więc była ogromna potrzeba powołania organizacji broniącej bezrobotnych.

"Warmia" tworzyła grupy samopomocowe, wyszukiwała prace sezonowe, porządkowała i informacje o pomocy i wsparciu, zabiegała o fundusze z zewnątrz, prowadziła zbiórki odzieży, organizowała paczki świąteczne dla dzieci, wycieczki, spotkania, konferencje, zabiegała aby region uznać za szczególnie zagrożony bezrobociem, co wiązało się z dłuższym czasem pobierania zasiłku dla bezrobotnych i większymi funduszami na aktywizację.

Lidzbarskie Stowarzyszenie Bezrobotnych "Warmia" było liczne, bo w latach 1993-2000 dochodziło do 800 osób.

Zarząd stowarzyszenia stał na stanowisku, że razem jest łatwiej, dlatego między innymi byli znaleźli się w grupie inicjatorów zrzeszania się organizacji wspierających bezrobotnych i tak powstała Rada Organizacji Pozarządowych działających w obszarze bezrobocia województwa warmińsko-mazurskiego z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim, a jej przewodniczącą została lidzbarczanka - Zofia Borowska, prezes zarządu "Warmii".

Powołano też w Polsce Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Bezrobotnych z siedzibą w Łodzi, a pani Zofia znalazła się w zarządzie rady krajowej.

Zorganizowani lidzbarscy bezrobotni sprawili, że zmieniono sposób naliczania algorytmu środków z Funduszu Pracy, co zwiększyło środki na aktywizację bezrobotnych przez urzędy pracy w naszym województwie a Ministerstwo Pracy pozytywnie rozpatrzyło ich wniosek o przywrócenie zasiłku gwarancyjnego na dzieci dla samotnych matek.

Warto wspomnieć, że stowarzyszenie zrealizowało 22 programy lokalne i dwa o zasięgu krajowym, z których w ciągu tych 25 lat skorzystało ok. 600 osób.

A sama prezes stowarzyszenia Zofia Borowska została uhonorowana nagrodami od marszałka województwa, wojewody i zdobyła statuetkę "Społecznika Roku 2005" w plebiscycie Gazety Lidzbarskiej.

Stowarzyszenie bardzo mocno wspierało działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Na pożegnalnym spotkaniu nie zabrakło więc kierowniczki MOPS Barbary Krasowskiej oraz dyrektor PUP Bożeny Romasz. Byli też oczywiście włodarze — starosta Jan Harhaj i wicestarosta Jarosław Kogut oraz burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, a także przedstawiciele innych organizacji związanych z bezrobotnymi.

lub


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5