Anna Czeryba Złotym Supersołtysem 2017 Powiatu Lidzbarskiego
2017-03-22 08:00:00(ost. akt: 2017-03-22 08:44:45)
Anna Czeryba, Ryszard Mulański i Sylwia Ciszewska to trójka sołtysów, którzy uzyskali najwięcej głosów w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego na Super Sołtysa 2017
Anna Czeryba, sołtys Babiaka zdobyła Złotego, Ryszard Mulański z Miejskiej Woli Srebrnego, a Sylwia Ciszewska z Wolnicy Brązowego Super Sołtysa Powiatu Lidzbarskiego.
Uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki i dyplomy odbyła się w piątek, 17 marca w olsztyńskim Browarze Warmia.
W konkursie wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to kobiety. Czytelnicy — Internauci na swoich faworytów oddali łącznie prawie 61.000 głosów!
Tytuł Supersołtysa Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald), Srebrnego Supersołtysa Województwa Warmińsko-Mazurskiego przypadł Jolancie Niesiobędzkiej, sołtysce Wieprza (gm. Zalewo), a brązowym sołtysem regionu została Anna Kozłowska, sołtys Kiersztanówka (gm. Grunwald).
Laureaci odebrali statuetki i dyplomy z rąk Jarosława Tokarczyka, prezesa Grupy WM oraz Igora Hrywny, redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”.
W czasie gali nadano też oczywiście tytuły Supersołtysów powiatowych, wśród których znaleźli się wspomnieni sołtysi z Babiaka, Miejskiej Woli i Wolnicy.
Dla Anny Czeryby to już druga statuetka Supersołtysa Powiatu Lidzbarskiego.
Sama bym sobie nie poradziła
Warto przypomnieć, że Babiak to jedna z najpiękniejszych wsi w województwie Warmińsko-Mazurskim, co jest udokumentowane dwoma pierwszymi i jednym drugim miejscem w regionalnym konkursie na najpiękniejszą wieś.
Anna Czeryba jest sołtysem od 12 lat. To jej rodzinna miejscowość. Ma dwoje dorosłych dzieci — córkę i syna. W pracy zawodowej i społecznej wspiera ją małżonek.
— Sama bym sobie nie poradziła — mówi pani Ania. — Kocham pracę społeczną i cieszę się, że mój mąż ma tyle cierpliwości i mnie we wszystkim wspiera.
Łatwo nie jest, bo sołtys Babiaka zawsze była aktywna zawodowo. Najpierw pracowała w różnych instytucjach, później w 1990 roku otworzyła sklep w swojej miejscowości, a następny w pobliskich Mingajnach. Tak więc pomoc małżonka jest niezbędna, zwłaszcza, że pani Anna nie usiedzi w miejscu i od kiedy jest sołtysem we wsi dużo się dzieje.
— Początki były trudne, ale miałam i mam wokół siebie wspaniałych ludzi, z którymi mi się bardzo dobrze współpracuje — opowiada Anna Czeryba. — Mówię tutaj o radzie sołeckiej poprzedniej i obecnej kadencji, samorządowcach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, innych sołtysach oraz mieszkańcach wsi.
A ci ostatni są niezwykle aktywni. W tej niewielkiej miejscowości działają Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Babiak.
Organizowano tu między innymi kursy gotowania, zdrowego żywienia i komputerowe, a także plenery malarskie dla młodych ludzi.
Mieszkanki wsi po warsztatach kulinarnych wydały aż dwie książki kucharskie, które trafiły do mieszkańców regionu. Swoje pyszności prezentują na wielu jarmarkach i świętach, a w ubiegłym roku Babiak był gospodarzem dożynek powiatowych.
To nie przypadek. Nie jest też przypadkiem, że pani Ania znalazła się w tym roku wśród 37 wyróżnionych przez marszałka województwa sołtysów (a jest ich ok. 2300 w regionie) na gali, która odbyła się 3 marca w Ostródzie.
— Oczywiście sama bym niczego nie zrobiła — zwierza się sołtys. — Najaktywniejsi w naszej miejscowości są dojrzali wiekiem mieszkańcy, bo jednak młodzi ludzie żyją już nieco inaczej, ale kiedy prosimy młodych o pomoc, nigdy jej nie odmawiają.
Warto wspomnieć, że w Babiaku od trzech lat odbywają się zawody konne.
Cieszą się powodzeniem nie tylko u mieszkańców gminy Lidzbark Warmiński, ale i ościennych gmin.
— Nasza wieś już dobrze wygląda. Cieszy mnie kiedy dawni mieszkańcy, kiedy nas odwiedzają mówią, że wieś wypiękniała, ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Mamy kolejne pomysły i będziemy je realizować — mówi pani Anna. — Czasami czuję się zmęczona, ale po chwili ruszam dalej. Są rzeczy, które przecież trzeba zrobić.
Aktywne wsie — Miejska Wola i Wolnica
Tuż za Anną Czeryba w powiatowym etapie plebiscytu uplasował się sołtys Miejskiej Woli Ryszard Mulański. Sołtysem w Miejskiej Woli jest już trzecią kadencję. W tym czasie we wsi wybudowano świetlicę, powstał plac zabaw, powołano stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Miejska Wola, które zrealizowało dwa projekty ze środków unijnych. W ramach jednego z nich mieszkańcy mogli rozwinąć swoje talenty w twórczości rękodzielniczej i regionalnej, w drugim oczyszczono stawy i poprawiono ich otoczenia.
Brązowy Supersołtys 2017 Powiatu Lidzbarskiego — Sylwia Ciszewska, rządzi we wsi Wolnica w gminie Lubomino. To pierwsza kadencja pani sołtys ale wieś pod jej przewodnictwem już ma pewne osiągnięcia. Dwa lata temu i w roku ubiegłym wieś zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najbardziej gościnne stoisko podczas gminnych dożynek.
W roku 2015, podczas tych samych dożynek wywalczyła także pierwsze miejsce za wieniec dożynkowy, a także drugie miejsce za wieniec podczas dożynek powiatowych. W ubiegłym roku na dożynkach gminnych wieniec z Wolnicy znalazł się wśród wyróżnionych.
Sylwia Ciszewska jest też od dwóch lat (od początku kadencji) sekretarzem Stowarzyszenia Kreatywna Wolnica.
— To ważne aby nie oddzielać sołectwa od stowarzyszenia — twierdzi. — Żeby nie dzielić wsi.
— To ważne aby nie oddzielać sołectwa od stowarzyszenia — twierdzi. — Żeby nie dzielić wsi.
lub
fot. Beata Szymańska
Anna Czeryba, sołtys Babiaka odebrała statuetkę Złotego Supersołtysa 2017 Powiatu Lidzbarskiego z rąk senatora Jerzego Wcisła
Pierwsza dziesiątka naszego powiatu
Najwięcej głosów w powiecie lidzbarskim uzyskali:
1. Anna Czeryba — Babiak
2. Ryszard Mulański — Miejska Wola
3. Sylwia Ciszewska — Wolnica
4. Salwa Marek — Morawa
5. Mirosława Świszcz — Krzykały
6. Emil Rońda — Henrykowo
7. Janusz Szyszko - Świętnik
8. Marzanna Sartanowicz — Łaniewo
9. Jadwiga Łukiańczyk — Żegoty
10. Jan Sawka — Kraszewo
1. Anna Czeryba — Babiak
2. Ryszard Mulański — Miejska Wola
3. Sylwia Ciszewska — Wolnica
4. Salwa Marek — Morawa
5. Mirosława Świszcz — Krzykały
6. Emil Rońda — Henrykowo
7. Janusz Szyszko - Świętnik
8. Marzanna Sartanowicz — Łaniewo
9. Jadwiga Łukiańczyk — Żegoty
10. Jan Sawka — Kraszewo
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez