Sztuka walki, a może taniec? Nie, to capoeira

2021-08-26 12:00:00 (ost. akt: 2021-08-26 12:51:33)
Niewielu lidzbarczan nie widziało jeszcze pokazu capoeira. Ale co to właściwie jest? Mówi się, że to sztuka walki połączona z tańcem, ale nie jest to do końca prawdą. To piękno i fascynacja ruchem, a dla wielu capoeiristas to sposób na życie.
Capoeira to pochodząca z Brazylii sztuka walki połączonej z tańcem. Starcia w dużej mierze skupiają się na kopnięciach, unikach, ale także na niesamowitej zwinności i płynności ruchów, dzięki czemu potyczki adeptów są niezwykle widowiskowe. Dużo tu salt, skoków, przewrotów i trudnych do wykonania akrobacji. Oczywiście trenując capoeira nie musimy bać się, że będziemy musieli to wszystko robić - postęp i granice każdy określa sam.

Lidzbarska grupa capoeira E So Alegria istnieje w 2006 roku. Założył ją Marcin Lipski, który w środowisku capoeira ma tytuł profesor. Rok wcześniej wyjechał do Brazylii, aby trenować u źródeł tej sztuki walki. Po powrocie zaczął uczyć dzieci i dorosłych w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Już na początku swojej działalności sprowadził do Polski Rodrigo i Buldo'a - instruktorów capoeira z Brazylii. Od tamtej pory zajęcia odbywają się regularnie, począwszy od września. Kto może ćwiczyć capoeria? Każdy. Tak jak powiedział to jeden z mistrzów Mestre Pastinha: „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć, są ci, którzy nie chcą”.

W Lidzbarku Warmińskim od kilku lat odbywa się batizado, czyli tzw. ceremonia sznurów. Ostatnie odbyło się w czerwcu, co cieszy, bo udało się je zorganizować mimo obostrzeń pandemicznych.

- Imprezę organizuję co rok - powiedział Marcin Lipski. W Lidzbarku Warmińskim mam liczną grupę dzieci i dorosłych, naturalnie więc wolałem przenieść ją tu z Olsztyna. To też w dużej mierze dzięki otwartości i przychylności mieszkańców i burmistrza Jacka Wiśniowskiego, który pomaga nam w organizacji.

A czym dokładnie jest Batizado?

- To święto podczas którego najmłodsi otrzymają sznury i jest to taki jakby ich chrzest. A starsi sznury zmieniają, kiedy "awansują". Kolor sznura określa ich poziom zaawansowania, trochę na podobieństwo pasów w karate.

Ceremonia wprowadza adepta do świata capoeira i społeczności grupy w której ćwiczy. Po pojedynku z mistrzem otrzymuje się swój pierwszy sznur (cordao/corda) i oficjalnie staje się capoeiristas.

Na batizado przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i nie tylko. Regularnie goszczą tu brazylijscy trenerzy i prawdziwi mistrzowie capoeira, m.in. Mestre Xuxo, Contra Mestre Galo, Professor Gugu, Professor Chocolate, Professor Caju i wielu innych.

Zajęcia capoeira rozpoczynają się we wrześniu i trwają przez cały rok szkolny. Trenować może każdy od 6 roku życia - górnej granicy nie ma.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5