Jak się bronić przez przemocą domową

2016-11-30 12:00:00(ost. akt: 2016-11-30 19:04:42)

Przemoc ma wiele „odcieni”. To nie tylko bicie, czyli przemoc fizyczna. Jest też przemoc seksualna, psychiczna i ekonomiczna

Przemoc ma wiele „odcieni”. To nie tylko bicie, czyli przemoc fizyczna. Jest też przemoc seksualna, psychiczna i ekonomiczna

Autor zdjęcia: Zbigniew WoźniakNie każdy wie, że są aż cztery formy przemocy domowej: fizyczna, emocjonalna, seksualna i zaniedbywanie. Warto przyjrzeć się lepiej tym problemom, zwłaszcza, że są bardzo powszechne i trwa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet, której symbolem jest Biała Wstążka.
Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy rozpoczęła się kampania przeciwko przemocy ze względu na płeć, obchodzona na całym świecie.

Na Warmii i Mazurach tak szeroko zakrojona kampania jest organizowana po raz szósty. I po raz szósty inicjuje ją i organizuje Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Warto przytoczyć liczby, które ukazują skalę problemu. Z badań opinii publicznej wynika, że aż 25% respondentów doznało przemocy, to o 5% więcej niż w roku 2012.

Przemoc fizyczna, psychiczna i seksualnaPrzemoc fizyczna to po prostu bicie. Można bić ręką lub za pomocą jakiegoś przedmiotu: kija, paska, skakanki, a nawet gazety. Szarpanie, popychanie, kopanie, wykręcanie rąk, przypalanie papierosem itp. ale też na przykład pojenie na siłę alkoholem.

Jest też przemoc psychiczna: wyzwiska, szantaż, poniżanie, nękanie, wypominanie, wyganianie z domu.

I kolejna forma przemocy — przemoc seksualna, która polega nie tylko na gwałtach, czynach lubieżnych itp. dokonywanych przez osoby obce, ale także czynione przez współmałżonka.

Tak, wymuszanie siłą na żonie współżycia seksualnego przestępstwem. O czym ciągle zdajemy się zapominać.

Źródła przemocy domowejPrzemoc domowa, znęcanie się nad rodziną, awantury domowe, to ciągle przestępstwa znajdujące się ciągle na szczycie statystyk policyjnych.

Nie ma święta, żeby stróże prawa nie interweniowali. W związku z tym, że przemocy jest tak dużo, to i źródeł jej powstawania musi być sporo i tak wyodrębniamy źródła:

— biologiczne wynikają z cech charakteru, temperamentu oraz mikrouszkodzenia układu nerwowego.;
— psychologiczne to słaba kontrola nad własnymi emocjami, frustracje, pozbawienie potrzeb, sprzyjające przemocy postawy i wizje świata;

— środowiskowe, czyli załatwianie różnych spraw za pomocą przemocy. Niekiedy całe społeczności w niektórych środowiskach są ogarnięte przemocą.

Inne źródła przemocy to substancje chemiczne (alkohol, narkotyki) powodujące osłabienie zdolności do samokontroli lub pobudzenie agresywne.

Sprowokowałaś mnie!Przemoc, także ta domowa jest przestępstwem. Warto też pamiętać, że alkohol nie zwalnia z odpowiedzialności.


Sprawca przemocy często swoją postawę wynosi z domu rodzinnego. Tak się zachowywał jego ojciec, dziadek, więc uznaje to za swoje prawo, normę.

Bywa też przebiegły i za swoje zachowanie winą obarcza ofiarę: "Gdybyś była inna, inaczej się zachowała, to byłbym dobry, miły", "to ty chciałaś mnie za męża, ja cię nie kochałem", "jesteś zaniedbana, więc nie mogę cię kochać", "sprowokowałaś mnie" itp.

Ten ostatni argument jest powszechny podczas spraw sądowych o gwałt. I o dziwo taki argument jest powielany i do wielu osób trafia. Ma tu zastosowanie "słynne" stwierdzenie: "Jak można zgwałcić prostytutkę?". Nie dajmy się zwieść - przemoc jest przemocą i tego typu argumenty nie powinny być brane pod uwagę.

Manipulacja jest bardzo charakterystyczna dla sprawców przemocy, którzy bardzo często są uzależnieni od alkoholu, narkotyków, seksu oraz osobowości psychopatycznych czy socjopatów.

Jak ofiary próbują sobie radzićOfiary na wiele sposobów starają się sobie radzić z przemocą ze strony bliskich. Próbują z nimi rozmawiać, wzbudzać poczucie winy. Próbują wydobywać obietnice. Odwołują się do miłości, moralności do tego „co sobie o nich pomyślą sąsiedzi". Próbują też straszyć sprawców np. policją, opuszczeniem domu, rozwodem, skargą w zakładzie pracy. Groźby te jednak rzadko są spełniane.


Kolejnym sposobem radzenia sobie z przemocą jest ukrywanie się. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, jeżeli faktycznie, a nie chwilowo, oddziela ofiarę od sprawcy.


Często kobiety stosują obronę pasywną, która pozwala im zmniejszyć różnego rodzaju razy, uszkodzenia ciała itp. Zdarza się im również stosować obronę aktywną poprzez odpychanie, uderzanie, drapanie, kopanie. Metoda ta powodująca nasilenie przemocy.Często wycofują skargiOfiary przemocy bardzo często, o wiele częściej niż ofiary innych przestępstw wycofują skargi. Powody są podobne:
— względy praktyczne (sprawca i ofiara zmuszeni są mieszkać razem);
— dobro dzieci;
— Zastraszenie ze strony partnera;
— względy ekonomiczne;
— brak wiary w skuteczność wymiaru sprawiedliwości;
— względy religijne;
— obawa przed potępieniem ze strony środowiska, chociaż ten ostatni powód jest już coraz rzadszy.

Jest jeszcze jeden powód - miłość do partnera i wiara w to, że on się poprawi. Pytanie tylko - jaka to miłość, która pozwala bić i poniżać osobę kochaną? Warto się nad tym zastanowić.
Do tematu wrócimy.

PRZEMOC TO PRZESTĘPSTWO!Znęcanie się nad rodziną (fizyczne lub psychiczne) jest przestępstwem ściganym z urzędu.


Art. 207 kodeksu karnego

§ 1. Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny — podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.


§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawiania wolności od roku do lat 10.


§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawiania wolności od lat 2 do lat 12.


Art. 191 §1 kodeksu karnego
Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbą bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia — podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (ścigane z urzędu).


Art. 197 § 1 kodeksu karnego
Kto przemocą lub groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (ściganie na następuje na wniosek pokrzywdzonego).


Art. 209 § 1 kodeksu karnego
Kto uporczywie uchyla się od wykonywania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki prze nie łożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych — podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego).


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grześ #2181914 | 37.248.*.* 14 lut 2017 08:12

  A co jak agresywną stroną jest kobieta. Znam p.Iwonę która jest agresywną alkoholiczką. Pani ta miała już kilka spraw o pobicie zarówno w Lidzbarku jak i w Warszawie gdzie mieszkała. W lipcu interweniowała u niej w sprawie pobicia policja i mimo iż stwierdziła że p.I jest pijana i agresywna to nie założyła jej niebieskiej karty. Sąd uznał że było przestępstwo i musi być kara ale poprzestał na karze finansowej jak wcześniej (pobicie po pijanemu kanara w autobusie w warszawie, czy pobicia byłego faceta, incydentów z sąsiadami). W czerwcu zeszłego roku syn tej pani chodził z podbitym okiem podobno się przewrócił ale młodszy syn powiedział że mama nie pozwala im o tym z nikim mówić (mąż p.I był wtedy na poligonie). p.I nie mieszka już z mężem ale przy pomocy znajomych w mops itd. zabrała dzieci ze sobą, bo dziecko ma być przy matce. Oczywiście dopiero po wakacjach, które spędziła z kochankiem w Grecji i na podbojach okolicznych barów. Pamiątka z tych wojaży urodzi się na wiosnę. Jak dzieci wracają ze szkoły to matka przepytuje je kto co o niej mówił i każe im przysięgać czy pani na pewno nie mówiła nic złego o niej. Jak próbują się buntować to wpędza je w poczucie winy że wszyscy są przeciw niej i nawet oni są wredni. Powinni ją cały czas przytulać i pocieszać a chyba nie po to są dzieci. (słychać przez drzwi jak krzyczy, szarpie dzieci) Mimo ze p.I jest w ciąży to nadal pije w zeszłym tygodniu mijając ją na korytarzu poczułem od niej alkohol. Sąsiedzi próbowali interweniować w mops ale pani z urzędu nie tylko nie zrobiła notatki z zgłoszenia ale poinformowała o tym p.I która teraz wygraża sąsiadom. Podobno znajoma p.I z mops reprezentuje mops w jej sprawie rozwodowej czy to jest zgodne z prawe. Dlaczego kobieta jest inaczej traktowana niż mężczyzna w tej samej sytuacji?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. warmiaczka #2124200 | 31.0.*.* 30 lis 2016 19:15

  Kobiety zawsze myślą, że jak pierwszy raz mąż czy konkubent uderzy to jest pierwszy i ostatni raz. A g..... prawda. Będzie przepraszał i będzie bił. Najpewniejsze wydobycie się z kotła przemocy jest pozostawienie damskiego boksera i ciemiężcy samemu sobie i ułożyć życie na nowo. Miłość to nie wszystko. Najważniejszy jest szacunek do samej siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. " Można być ręką...." #2124108 | 89.228.*.* 30 lis 2016 17:14

   Wole być człowiekiem :-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Trumpek #2124094 | 94.254.*.* 30 lis 2016 16:54

   Jaka przemoc domowa? O czym wy ścieku wydawniczo prasowy piszesz? Rodzice sa teraz pod presja swoich "pociech" to te pociechy terroryzują rodziców i znęcają się nad nimi bo małe "potworki" wiedzą, że teraz rodzic jest ich niewolnikiem z powodu idiotów z PO i kretynów z PiSu. Jakieś belzebuby napisały ustawę na kolanie bijącą w rodziny, rodziny normalne w których nie ma codziennie wódy i popielniczki w doniczce. terror wobec swoich rodziców przejawia się poprzez szantaż a wiadomym jest, że dziecko potrafi... Nie mówię tu o przemocy jej do niego bo tej zaczyna być coraz więcej czy jego do niej bo to inna para kaloszy DECYDUJĄC SIE NA DZIECI pamiętaj, że szkoła zgłasza gimnazjum może wyhodować "robaczywe jabłuszko" w postaci małego domowego terrorysty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. col #2123979 | 81.163.*.* 30 lis 2016 14:03

    mniej walić alkocholu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5