Lidzbark Warmiński odwiedziło kilka tysięcy pszczelarzy

2016-09-04 08:46:43 (ost. akt: 2016-09-07 13:49:36)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Kilka tysięcy pszczelarzy odwiedziło Lidzbark Warmiński w jeden tylko weekend. A to za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Pszczelarza. Święto zawitało do nas po raz pierwszy.
— W 2012 roku organizowaliśmy Wojewódzkie Dni Pszczelarza — wspomina lidzbarczanin Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. — Po tym doświadczeniu uznaliśmy, że poradzimy sobie z imprezą o zasięgu ogólnopolskim. Oczywiście to praca zespołowa. Nie udałoby się bez dobrej współpracy związku z samorządem. Poza tym jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy i doświadczenia lidzbarczan, którzy brali udział w organizacji święta. To było duże wyzwanie.

Lidzbark Warmiński jeszcze nigdy nie miał tylu straganów handlowych i prezentacyjnych.

Kramy stały od Wysokiej Bramy do Placu Wolności, gdzie stanęła scena, zajmują też część ulicy Kasprowicza. Poza sprzętem do uprawiania pszczelarstwa nie zabrakło miodów, także tych pitnych. Były też kosmetyki, mydła i słodycze produkowane z dodatkiem miodu. Był propolis, pyłek i wyroby z wosku pszczelego.

Można było spróbować i kupić te klasyczne miody, jak: lipowy, gryczany, malinowy czy spadziowy, ale i te mniej spotykane miody jak: ostropestowy, koniczynowy, nawłociowy, chabrowy, wrzosowy czy faceliowy.

Na straganach widać było również maskotki, pamiątki regionalne oraz dużo świec i figurek z wosku pszczelego.

Ogólnopolskie Dni Pszczelarza to także wykłady i konferencja. Prelegenci i jej uczestnicy pojawili się wczoraj po południu w lidzbarskim zamku. Rozmawiano między innymi o chorobach gnębiących pszczoły i metodach ich zwalczania.

To nie wszystko. Na scenie pojawili się artyści i to nie byle jacy. Publiczność mogła zaśpiewać znane przeboje razem z Andrzejem Rybińskim i Haliną Frąckowiak. Świetnie bawiła się też na koncertach The Ukrainian Folk i Bartka Zdanowicza z zespołem. Podziwiała także Zespoły Tańca Ludowego Perłę Warmii i Apis. Zorganizowano też kilka konkursów, w których można było wygrać sprzęt pszczelarski albo... przelot motolotnią.

— Myślę, że odwiedziło nas kilka tysięcy pszczelarzy — mówi Józef Zysk, pomysłodawca tego, by tegoroczne święto odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. — Z samego województwa warmińsko-mazurskiego było jakieś 500-600 osób. Doliczyłem się około 60 pocztów sztandarowych. Warto wspomnieć, że mieliśmy także gości zza granicy, między innymi 75 pszczelarzy z Ukrainy, a nawet trzyosobową delegację z Wietnamu. Z tego co wiem, wszystkie hotele i Domy Pielgrzyma w takich miastach jak Bartoszyce, Górowo Iławeckie, Morąg, Pieniężno były wykorzystane w stu procentach. Nie wspomnę o Lidzbarku Warmińskim. Dodam, że ci ludzie korzystali też z naszej gastronomii. Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować tę imprezę w naszym pięknym mieście.

Podczas XXXIV Ogólnopolskich Dni Pszczelarza wręczono odznaczenia. Na piątkowym spotkaniu w Oranżerii wręczono: złote, srebrne i brązowe odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego. Wręczył je prezydent tej organizacji Tadeusz Sabat.

Statuetką Księdza Jana Dzierżona (ojca współczesnego pszczelarstwa) uhonorowano Józefa Zyska, który już sześć lat jest prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie.

lub


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol warminski #2062831 | 217.99.*.* 10 wrz 2016 20:27

    Świetna impreza , ciekawe , czy będzie w następnych latach?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5