Energa Varmia Musica

2016-07-22 14:31:10 (ost. akt: 2016-07-22 14:40:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

31 lipca rusza Festiwal Energa Varmia Musica.
Festiwal Energa Varmia Musica (dawna Letnia Szkoła Muzyki Dawnej) – to warsztaty dla młodych muzyków (studentów), którzy chcą zapoznać się bliżej z muzyką dawną, w szkołach bowiem niewiele jest klas o tej specjalności.

Pracują oni nad repertuarem, który w nieograniczonej ilości zalega w archiwach, czy bibliotekach i mają możliwość muzykowania na historycznych instrumentach takich jak: flet traverso, skrzypce barokowe, klawesyn, obój barokowy, róg naturalny, wiolonczela, viola da gamba, czy fagot historyczny.

Zajęcia prowadzą wybitni muzycy, między innymi: Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz, Piotr Chrupek, Marek Niewiedział, Jarosław Thiel, Dora Ombodi, Tomasz Wesołowski oraz Marcin Szelest. Szerokie drzwi otwarte są również dla wokalistów, którzy w klasie lidzbarczanki Anny Mikołajczyk mają możliwość zmierzyć się z trudną sztuką śpiewu bel canto.

Festiwal Energa Varmia Musica to także codzienne koncerty dla mieszkańców, które cieszą się wielkim powodzeniem.

W Lidzbarku Warmińskim odbywają się one głównie w zamku, ale również w Olsztynie, Biskupcu i Stoczku Klasztornym. Organizowane są też podwieczorki muzyczne, w mniej formalnej atmosferze, w Hotelu „Krasicki”, czy spotkanie autorskie z pisarzem, w tym roku, Andrzejem Stasiukiem, którego literatura wpisuje się w hasło tegorocznej edycji.

Festiwal rozpocznie się 31 lipca i potrwa do 7. Hasłem przewodnim jest „Alla Rustica”, które odnosi się do wielkiego szacunku, jaką kompozytorzy tej miary co Antonio Vivaldi, Georg Philip Telemann, Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, czy Ludwig van Beethoven darzyli twórczość ludową. To będzie święto muzyki dla wszystkich tych, którzy kochają muzykę dawną.

Program

31 lipca 2016 r. 12:30 — Sanktuarium Matki Bożej Królowej

Pokoju – Stoczek Klasztorny
- Ad Maiorem Dei Gloriam:
Piotr Chrupek – altówka,
Mirosław Feldgebel - klawesyn.
Program: Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach

16:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (biblioteka) - spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Koncert Inauguracyjny
-De Mozartini:
Marek Niewiedział – obój,
Patrycja Leśnik – obój,
Tomasz Wesołowski – fagot,
Elżbieta Jendrysik – fagot,
Krzysztof Stencel – róg,
Marek Kuc – róg,
Jarosław Thiel – wiolonczela.
Program: Wolfgang Amadeus Mozart

1 sierpnia godz. 18:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński

-U jeziorecka:
Anna Mikołajczyk – sopran,
Mirosław Feldgebel – fortepian,
Zbigniew Pilch – skrzypce,
Radosław Kamieniarz – skrzypce.
Program:Karol Szymanowski, Stanisław Moryto, Béla Bartók

2 sierpnia godz. 18:00 Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn

-De Mozartini:
Marek Niewiedział – obój,
Patrycja Leśnik – obój,
Tomasz Wesołowski – fagot,
Elżbieta Jendrysik – fagot,
Krzysztof Stencel – róg,
Alicja Fortuna – róg.
Program: Wolfgang Amadeus Mozart

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

-Sztuka tańca:
Marcin Szelest – organy,
Jarosław Thiel – wiolonczela.
Program: Johann Sebastian Bach, (...)

3 sierpnia

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

-Dialogi na dwa style:
Dóra Ombódi – traverso,
Ewa Mrowca – klawesyn,
Zbigniew Pilch – skrzypce,
Radosław Kamieniarz – skrzypce,
Jarosław Thiel – wiolonczela,
Marta Niedźwiecka – klawesyn.
Program: Arcangelo Corelli, Jean-Marie Leclair, Georg Philipp Telemann, Johann Heinrich Schmelzer, Marcin Mielczewski, Georg Friedrich Haendel

4 sierpnia

17:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (winiarnia) — Podwieczorek Muzyczny I

18:00 Kościół p.w. Św. Macieja Apostoła – Bisztynek

-Barokowa mozaika:
Anna Mikołajczyk – sopran,
Marek Niewiedział – obój,
Zbigniew Pilch – skrzypce,
Radosław Kamieniarz – skrzypce,
Jaroslaw Thiel – wiolonczela,
Marta Niedźwiecka – klawesyn.
Program: Georg Friedrich Haendel, Georg Philipp Telemann, Marcin Mielczewski

5 sierpnia

17:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński (winiarnia) — Podwieczorek Muzyczny II

19:00 Scena pod Wysoką Bramą – Lidzbark Warmiński

-Alla Rustica:
Kapela Wesołowskich
Anna Mikołajczyk – sopran,
Marek Niewiedział – obój,
Zbigniew Pilch – skrzypce,
Radosław Kamieniarz – skrzypce,
Piotr Chrupek – altówka,
Jarosław Thiel – wiolonczela,
Dora Ombodi – traverso,
Tomasz Wesołowski – fagot,
Krzysztof Stencel – róg naturalny,
Mirosław Feldgebel – klawesyn/harfa
Program: Leopold Mozart, Georg Philipp Telemann, Joseph Haydn

6 sierpnia

17:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński - Salon Romantyczny

Uczestnicy klasy wokalnej Varmia Musica Academia
Program: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko

18:00 Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn

-Barokowa mozaika:
Dóra Ombódi – traverso,
Ewa Mrowca – klawesyn,
Program: Arcangelo Corelli, Jean-Marie Leclair, Georg Friedrich Haendel
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
II Koncert Uczestników – Varmia Musica Academia

7 sierpnia

12:00 Kościół p.w. Św. Piotra i Pawła – Lidzbark Warmiński
Msza Święta z muzyczną oprawą w wykonaniu wykładowców i uczestników Varmia Musica Academia

19:00 Zamek Biskupów Warmińskim – Lidzbark Warmiński
Koncert Finałowy - wykładowcy oraz uczestnicy Varmia Musica Academia

Program: Johann Sebastian Bach



Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5