List do redakcji - oświetlenie zamku

2016-05-04 09:00:00(ost. akt: 2016-05-04 10:06:08)
Podświetlony zamek podczas Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry

Podświetlony zamek podczas Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry

Autor zdjęcia: fot. Władysław Strutyński

Komentarz pod zdjęciem Marioli Karpowicz, bardzo dobrym zresztą - zwłaszcza w kolorze, wymaga wyjaśnienia (GL17 z 28 kwietnia - przyp. red.). Z jednym się zgodzić trzeba. Przez pięć lat od chwili powstania Hotelu Krasicki dysonans iluminacji świetlnej jego obiektów w stosunku do zamku był znaczny.
Tylko w okresie Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry strony wschodnia i północna zamku były bajecznie podświetlane. Także w okresie Dni Lidzbarka Warmińskiego bywało skromne światło.

16 kwietnia 2009 roku z inicjatywy burmistrza Artura Wajsa pewna firma zaproponowała iluminację. Dlaczego ona nie powstała?

Po pierwsze. Wszyscy, którzy mają jakieś prace budowlane w obrębie starego miasta muszą obligatoryjnie wykonać prace archeologiczne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Po drugie i najważniejsze. Po sukcesie naukowym projektu Ratunkowe prace krużganków zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim przystąpiono do prac przygotowawczych nowego projektu, który przyjął nazwę Konserwacja i restauracja XIV wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap i którego efekt możemy podziwiać.

Ze wszystkich stron zamku archeolodzy prowadzili badania i gdyby była instalacja do iluminacji trzeba by było ją usunąć.
Początkowo ten projekt nie obejmował iluminacji świetlnej. Zaplanowano ją ze środków Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego po skończeniu projektu (ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego powstały toalety, wymieniono instalacje elektryczne zamku wraz z rozdzielnią, wykonano konserwację muru parchamu południowego wraz z osuszaniem fundamentów skrzydła południowego).

Dzięki przychylnemu stanowisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przesunięć środków na różne zadania udało się iluminację świetlną zamku włączyć do projektu.

Stare porzekadło mówi: nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Przez te ostatnie lata dokonała się istna rewolucja w zastosowaniu rodzaju oświetlenia. Przypomnijmy jakie 6 lat temu mieliśmy telefony komórkowe. Takie porównanie przyszło mi do głowy, aby móc zrozumieć co się stało.

Władysław Strutyński

A tak zamek wyglądał 16 kwietnia 2009 roku

fot. 05 — zamek kwiecień 2009

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bolek #1987378 | 195.136.*.* 5 maj 2016 19:27

    Byłem wtedy na prezentacji oświetlenia zamku, foto powyżej to była jedna z wielu propozycji kolorystycznych. Prezentacje oświetlania zamku przygotowała firma Philips Ketrzyn. Sprzęt zastosowany do prezentacji to oświetlenie ledowe RGB sterowane DMX 1024. Tu potwierdzę p. Władek ma racje, w roku 2009 to była nowość na rynku i jeszcze raczkująca.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. warmiak #1986862 | 217.99.*.* 4 maj 2016 21:53

    Kopernik aż podskakuje z radości ,że Krasickiego przebił .

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Zamkowy #1986578 | 81.163.*.* 4 maj 2016 11:38

    Wielka szkoda, że dopiero teraz doczekał się takiej iluminacji, bo przy Krasickim był po prostu niezauważalny, a teraz każdy kto przejeżdża wieczorową porą, aż zwalnia, żeby nacieszyć oko.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. katechetka #1986561 | 46.112.*.* 4 maj 2016 10:58

    ohyda

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B