Jesteś Warmiakiem? Zgłoś się do badań etnologicznych!

2016-04-21 09:48:16 (ost. akt: 2016-04-21 11:56:27)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

We wrześniu ruszą badania „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii”. W związku z tym poszukiwani są rodowici Warmiacy, a także miłośnicy regionu z całego kraju oraz z zagranicy. Celem badań jest udokumentowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii.
Tematy, jakich podejmą się badacze to: tradycje, zwyczaje, obrzędy świąteczne, wiedza i umiejętności związane z kulturą tradycyjną oraz tradycje kulinarne. Do badań mogą zgłaszać się studenci i absolwenci etnologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz kierunków pokrewnych.

Organizatorzy przewidują szkolenie przygotowawcze. Chętni zapoznają się także z materiałami przygotowanymi przez szkoleniowców. Materiały te będą dotyczyły Warmii, jej folkloru, kultury ludowej oraz specyfiki społeczno-kulturowej po 1945 r.

Badacz będzie musiał przeprowadzić około 10-12 wywiadów kwestionariuszowych. Wnioski płynące z przeprowadzonych rozmów można przedstawić w formie krótkich referatów lub tekstów popularnonaukowych. Każdy badacz wybierze interesujące go zagadnienie, a teksty omawiające je opublikowane zostaną na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur.

Badania przeprowadzone będą w ramach projektu „Warmio, quo vadis?” w powiecie lidzbarskim. Potrwają one od 2 do 11 września. Organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Źródło: WWiM

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. współczesna Warmianka #1979809 | 188.146.*.* 21 kwi 2016 15:42

    przecież prawdziwi są przeważnie na zachodzie lub w krainie wieczności "wyno wyjta"jak mawiała moja sąsiadka Warmianka a w rejonie LW to w większości narodowości wschodnie lub z akcji Wisła ale życzę powodzenia ja znałam osobiście Warmiaków nic do nich nie miałam fajni ludzie z fajną gwarą

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5