Korzenie i skrzydła... Piąta rocznica nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia Ks. Bpa gen. broni Tadeusza Płoskiego
2016-04-15 10:24:51(ost. akt: 2016-04-15 10:40:33)
8 kwietnia w Publicznej Szkoe Podstawowej im. Ks. Bpa gen. broni Tadeusza Płoskiego w Kłębowie obchodzono piątą rocznicę nadania placówce imienia jej wielkiego absolwenta.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli zacni goście: mama biskupa - Kazimiera Płoska, siostra - Pani Elżbieta Smiszek z mężem oraz brat - Pan Jan Płoski. Obchody uświetnili również swoim przybyciem: Pan Fabian Andrukajtis - Wójt Gminy Lidzbark Warmiński, przedstawiciele samorządu gminnego, dyrektorki szkół z terenu gminy, Pan Józef Zysk - Wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, Państwo Kazimierz i Halina Grzelakowie - Przyjaciele Szkoły oraz cała społeczność szkolna.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Małgorzaty w Kłębowie, która sprawowana była w intencji tragicznie zmarłego biskupa Tadeusza Płoskiego i wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Po nabożeństwie zebrani udali się pod stojącą przed szkołą rzeźbę biskupa, gdzie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
Uczestników uroczystości serdecznie powitała Pani dyrektor Alina Ogulewicz i zaprosiła na część artystyczną w formie konkursu związanego z życiem i posługą duszpasterską biskupa Tadeusza Płoskiego. Świetlica szkolna zmieniła się w klasę z przełomu lat 60. i 70., stając się swoistą izbą pamięci z oryginalnymi pamiątkami z tamtych czasów, a zebrani mogli zasiąść w ławach szkolnych z miejscem na kałamarz i przybory szkolne, przyjrzeć się ówczesnym pomocom dydaktycznym, a nawet wziąć udział w zabawach dzieci z lat 60 i 70, m.in. grze w klasy bądź w chłopa (w wersji dla chłopców), „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, w klasy, w chowanego, berka, czy choćby w gumę.
Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem „I Brygady Legionów Polskich” znanej również pod tytułem „Legiony to żołnierska nuta”. Była to nie tylko ulubiona pieśń biskupa Tadeusza Płoskiego, ale również Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W zmaganiach konkursowych wzięły udział 4 - osobowe drużyny z kl. IV - VI, których uczestnicy musieli nie tylko wykazać się znajomością życia patrona szkoły, np. gdzie został ochrzczony, w jakich miejscach na świecie odwiedzał polskich żołnierzy, czy choćby co oznacza otrzymany tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ale również zmierzyć się z szeregiem zadań praktycznych.
W związku z tym, że biskup Płoski znał język rosyjski, niemiecki, włoski, angielski i łacinę, uczniowie musieli wskazać, w jakim języku zostały zapisane sentencje, odczytać tekst jak… biskup, wykładowca na uczelni, osoba skacząca ze spadochronem, czy dopasować nazwy insygniów biskupich do ilustracji je przedstawiających. Ponadto w ramach szkolnego przeglądu talentów i pasji „Bądź jak Tadeusz Płoski. Spełniaj marzenia…” Kamila Maciejewska z kl. VI przedstawiła interpretację wiersza K. I. Gałczyńskiego „Strasna zaba. Wiersz dla sepleniących”, Hubert Przybyl z kl. IV zaprezentował pełen wyrazu taniec współczesny, a Grzegorz Sztynio z kl. III zagrał na skrzypcach.
Po emocjonujących obradach jury, w którym zasiedli: Pani Elżbieta Smiszek, Pani Dyrektor oraz Ksiądz Roman Cichocki, wskazało zwycięzców:
I miejsce - drużyna z kl. IV
II miejsce - drużyna z kl. VI
III miejsce - drużyna z kl. V
Po emocjonujących obradach jury, w którym zasiedli: Pani Elżbieta Smiszek, Pani Dyrektor oraz Ksiądz Roman Cichocki, wskazało zwycięzców:
I miejsce - drużyna z kl. IV
II miejsce - drużyna z kl. VI
III miejsce - drużyna z kl. V
Podczas uroczystości odbyło się również rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Tadeusz Płoski jako uczeń szkoły w Kłębowie”, którego uczestnikami byli uczniowie z klas „0” - III.
Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce
Martyna Ćwiek z kl. II
Martyna Ćwiek z kl. II
II miejsce
Agnieszka Lech z kl. I
Agnieszka Lech z kl. I
III miejsce
Katarzyna Pergoł z kl. „0”
Katarzyna Pergoł z kl. „0”
Zwycięzcy otrzymali gratulacje, dyplomy, upominki, a uczniowie z kl. IV- VI dodatkowo oceny celujące i bardzo dobre z języka polskiego. A na zakończenie Pani Elżbieta Smiszek podzieliła się z zebranymi ciekawostkami z dzieciństwa i lat spędzonych wspólnie z bratem Tadeuszem w szkolnych ławach w Kłębowie.
Natomiast Pan Józef Zysk przekazał na ręce Pani Dyrektor niezwykłą pamiątkę - zgodę biskupa Tadeusza Płoskiego z dnia 21 lutego 2007 r. na objęcie patronatem budowy Pomnika Poległych za Ojczyznę w Lidzbarku Warm. Przygotowany przez rodziców uczniów poczęstunek stał się okazją do rozmów i wspomnień w serdecznej atmosferze bliskości.
W homilii wygłoszonej 3 września 2009 r. w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu biskup Tadeusz Płoski wypowiedział znamienne słowa: „Aby wychować młode pokolenie, należy mu dać korzenie i skrzydła. (…) Szkoła buduje prawdziwy dom. Dom bowiem to ludzie, to serce, to pewność, że jutro mnie ktoś nie porzuci.” Szkoła w Kłębowie jest taką placówką, która daje swoim wychowankom i korzenie, i skrzydła. A nad wszystkimi jej działaniami czuwa jej patron, wielki człowiek, po ludzku dobry i do końca wierny słowom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Aneta Stankiewicz
Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego
Czytaj e-wydanie
![](https://m.wm.pl/gofiles/TGLI_01.jpg)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)