Z życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Co nowego na zamku?

2016-04-13 12:00:00(ost. akt: 2016-04-13 14:08:08)
fot. 01 — Spotkanie UTW z Małgorzatą Jackowską-Garniec

fot. 01 — Spotkanie UTW z Małgorzatą Jackowską-Garniec

Autor zdjęcia: materiały UTW

Co nowego na zamku? - z takim tematem przybyła do nas, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - 5 kwietnia pani Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik lidzbarskiego muzeum zamkowego.
Informowała nas o różnorakich nowinkach związanych z pracami remontowo-konserwatorskimi, pracami ratunkowymi naszej perły architektury gotyckiej - zamku.

Dowiedzieliśmy się, że kończy się już drugi etap projektu norweskiego, związanego z ochroną wspólnego dziedzictwa kulturalnego. Były to prace żmudne, precyzyjne, gdyż starano się, by jak najmniej uszkodzić substancję remontowaną, by zamek mógł żyć nowym życiem.

Zaprezentowany filmik "Zamek ożywa" opowiedział historię wcześniejszych remontów, ukazał niektórych wielkich mieszkańców tej znakomitej budowli.

To właśnie tu, w Lidzbarku Warmińskim Mikołajowi Kopernikowi zrodziła się koncepcja heliocentrycznego układu świata. Tu tworzył "Komentarzyk" do swojego słynnego dzieła "O obrotach sfer".

Jego wuj, biskup Łukasz Watzenrode poczynił wiele fundacji na rzecz Warmii.

Tu książę poetów biskup Ignacy Krasicki w XVIII wieku pisał:

"Między dwoma rzekami płynącymi blisko
Wznosi się staroświeckie, obszerne zamczysko.
Długimi wieków przeciągiem te wspaniałe gmachy
Dziwią oczy patrzących wyniosłymi dachy..."

Pani Małgorzata zobrazowała nam, jakich odkryć, znalezisk dokonano podczas tych różnorodnych prac.
Odsłonięto polichromie, malowidła pochodzące z przełomu XIV i XV wieku (nie zawsze czytelne), jednak bardzo cenne, bo autentyczne, kolorowe, malowane ręką średniowiecznych mistrzów.

Spod cegieł wydobyto butelkę z listem pisanym ręcznie po niemiecku w 1928 roku przez robotników prowadzących ówcześnie remont.

W iglicy zamkowej odkryto puszkę - kapsułę czasu zawierającą dobrze zachowany dokument o istniejących pracach, remontach.

Znaleziono m.in. bullę papieską z 1410 roku, co świadczyć może o tym, że na zamku przebywali ludzie z bardzo daleka.
Obecna ekipa remontowa pozostawiła również kapsułę a w niej aktualne banknoty, Gazetę Lidzbarską, List napisany ręcznie atramentem, który najlepiej się przechowuje.
Pani kierownik zaprosiła nas na uroczyste zakończenie prac remontowych.

Stanisława Golec

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5