Mikołaj Kopernik - lidzbarskie atuty

2016-02-26 13:00:00(ost. akt: 2016-02-26 12:42:02)
Zdjęcie rzeźby autorstwa Wiktora Brodzkiego z Muzeum Okręgowym w Toruniu w okresie studiów muzealniczych

Zdjęcie rzeźby autorstwa Wiktora Brodzkiego z Muzeum Okręgowym w Toruniu w okresie studiów muzealniczych

Autor zdjęcia: fot. Władysław Strutyński

Astronom urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku a zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku. Lidzbark Warmiński w etapach życia Mikołaja Kopernika, pod względem pobytu, jest po Fromborku i Toruniu, co dziwi niejednego. Zdziwiony tym faktem był nawet Marian Czarkowski, aktor , który odgrywa rolę uczonego na olsztyńskim zamku.
Już w 1973 roku, z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, my wówczas „młodzi gniewni” uznaliśmy, że Lidzbark Warmiński, mimo kilku spektakularnych przedsięwzięć nie wykorzystał atutu pobytu astronoma w naszym mieście i szansą „dla nas” jest Ignacy Krasicki, a właściwie festiwal satyry, ku jego czci.

Jeszcze chciał pomóc Lidzbarkowi profesor Stanisław Lorentz, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dając w depozyt obraz Wojciecha Gersona przedstawiający Kopernika w sepii, ale po krótkim pobycie z sali lidzbarskiego zamku obraz wywędrował do sali w olsztyńskim zamku, gdzie jest prezentowany do dzisiaj.

Dla młodych naszych mieszkańców informacja, że lidzbarski zamek służył jako atelier do filmu biograficznego „Kopernik” Ewy i Czesława Petelskich a grał go Andrzej Kopiczyński, wuja biskupa grał Czesław Wołłejko a Barbara Wrzesińska Annę Schilling, czyli elita aktorstwa.

Teresa Borawska, profesor z Torunia, uważa, że najważniejszym faktem w czasie pobytu Mikołaja Kopernika w Lidzbarku jest około 1509 roku wydany pierwszy zarys teorii heliocentrycznej tzw. Commentariolus i przekład z greckiego na łacinę Listy Teofilakta Symokatty. No i oczywiście rola medyka biskupów warmińskich. Medialnie te fakty „przegrywają” z tablicami olsztyńskimi.

Atutem jest urodzony w Lidzbarku Warmińskim profesor Krzysztof Mikulski, autor wydanej w 2009 roku zwartej biografii pt. „ Mikołaj Kopernik” Życie i działalność oraz nagrodzonej w ubiegłym roku książki "Mikołaj Kopernik - środowisko społeczne, pochodzenie i młodość".

Prof. Krzysztof Mikulski badając genealogię rodu Mikołaja Kopernika ustalił, że przodkowie astronoma nie wywodzili się z Krakowa, jak się dotąd uważało, ale raczej z Nysy spokrewnieni z tymi z Ząbkowic Śląskich, a bardzo możliwe, że wspólnym gniazdem tych rodzin była Lubrza koło Prudnika, bo też takie właśnie miejsce swojego pochodzenia i urodzenia przedstawił Wawrzyniec Kopernik, który przybył tu pod koniec XIV w.

W ocenie Mikulskiego mitem jest też to, że astronom był najmłodszym dzieckiem. Marzyło mi się od lat, aby tu w lidzbarskim zamku spotkali się razem i poopowiadali o Koperniku Teresa Borawska, Janusz Małłek, Krzysztof Mikulski i Jerzy Sikorski (pierwszy kierownik muzeum na zamku).

No i mamy Jacka Drążkowskiego, znakomitego astronoma, który swoim działaniem zrobił tak wiele, ale o tym wie niewielu – skromny jest, co jest cechą wybitnych.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B