Boże Narodzenie prawosławnych i grekokatolików
2016-01-05 16:00:00(ost. akt: 2016-01-05 16:03:12)
Jutro Wigilia Bożego Narodzenia wiernych Kościołów Greckokatolickiego i Prawosławnego. Przypada 13 dni po świętach Kościoła Rzymskokatolickiego.
Różnica wynika z tego, że Kościół Rzymskokatolicki posługuje się kalendarzem gregoriańskim, a Kościoły Prawosławny i Greckokatolicki juliańskim.
Jak do tego doszło?
Do 1582 roku chrześcijanie posługiwali się kalendarzem juliańskim, czyli kalendarzem słonecznym wprowadzonym za czasów Juliusza Cezara. Jednak rok tego kalendarza różnił się o 11 minut od astronomicznego.
Do 1582 roku chrześcijanie posługiwali się kalendarzem juliańskim, czyli kalendarzem słonecznym wprowadzonym za czasów Juliusza Cezara. Jednak rok tego kalendarza różnił się o 11 minut od astronomicznego.
W efekcie co 128 lat kalendarz juliański "tracił" 1 dzień w stosunku do kalendarza astronomicznego. Aby to uporządkować, w 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz zwany gregoriańskim. Wtedy różnica między oboma kalendarzami wynosiła 10 dni.
Stąd po 4 października 1582 roku nastąpił od razu 15 dzień tego miesiąca. Kościoły Wschodnie pozostały przy starym kalendarzu. A do dzisiejszych czasów różnica między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim wzrosła do 13 dni.
U grekokatolików Święta Bożego narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, zamordowanemu w 36 roku po narodzinach Chrystusa pierwszemu męczennikowi.
W Kościele Prawosławnym jest podobnie. 7 stycznia też jest obchodzone Boże Narodzenie (Rożdiestwo Christowo) upamiętniające Jezusa Chrystusa. Uroczystości liturgiczną, poprzedza trzytygodniowy adwent.
Oba Kościoły 19 stycznia uczczą też Objawienie Pańskie i Chrzest Pański na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie.
Czytaj e-wydanie 
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
lob #1900120 | 84.158.*.* 6 sty 2016 13:31
Czyzby tylko rzymscy katolicy obchodzili w grudniu Boze Narodzenie?
odpowiedz na ten komentarz