Gazeta Lidzbarska w kapsule czasu

2015-11-05 09:00:00(ost. akt: 2015-11-05 09:50:01)

Autor zdjęcia: Materiały muzeum

W kuli iglicy wieży lidzbarskiego zamku 29 października umieszczono kapsułę czasu. Wśród włożonych do niej przedmiotów znalazło się ubiegłotygodniowe wydanie Gazety Lidzbarskiej.
Numer 44 Gazety Lidzbarskiej z 29 października 2015 roku trafił do kapsuły czasu. Tego samego dnia kapsuła spoczęła w kuli iglicy Zamku Biskupów Warmińskich. Jest w niej też dwustronicowy list opisujący zakres prowadzonych prac remontowo-konserwatorskich, ich finansowanie oraz firma i zespoły prowadzące prace.

Atramentem i ołówkiem

— Ponadto włożyliśmy wspomniane najświeższe, czwartkowe wydanie Gazety Lidzbarskiej i ulotkę z tegorocznego wydarzenia na Zamku – „Zamek ożywa”, z 18 lipca 2015 roku — poinformowała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik Muzeum Warmińskiego. — Ponadto listę pracowników budowy i konserwatorów, listę pracowników Muzeum Warmińskiego oraz banknot 10 zł, monety 1 zł i 1 grosz.

Kapsuła została umieszczona w miejsce znalezionej tam niedawno kapsuły z czasów ostatniego remontu zamku.

Jak informuje muzeum: "Listy zostały napisane atramentem, ołówkiem na papierze bezkwasowym. Dopisaliśmy zdanie na koniec: Ku wiedzy potomnych piszemy piórem na papierze, ale mamy internet, karty płatnicze i wirtualny świat. Robotnicy dopisali: w odróżnieniu od większości firm budowlanych my wszyscy pracujemy na podstawie umowy o pracę.

Kapsuła z blachy miedzianej

Kapsułę z blachy miedzianej wykonał znalazca poprzedniej, pan Rafał Wróbel z Boguchwał. Pan Rafał całą kapsułę szczelnie oblutował, będzie odporna na wilgoć i czas. Kapsułę zapakował kierownik budowy pan Robert Karwacki".

Wydanie Gazety Lidzbarskiej, które trafiło do kapsuły czasu zawiera między innymi informację o podpisaniu umowy z administratorem Term Warmińskich oraz o tym, że po raz pierwszy z Lidzbarka Warmińskiego pochodzi aż dwóch posłów. Jest też kilka słów o planach inwestycyjnych starostwa powiatowego, informacja o wniosku dotyczącym usunięcia "Pomnika Wdzięczności" a także geneza i opis tradycji związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszek i in.



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol lidzbarski #1852004 | 83.6.*.* 6 lis 2015 22:41

    Czy aby za te treści nie będziemy się wstydzić przed potomnymi ?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5