Ruch w ciąży wyjdzie ci na zdrowie

2015-10-29 01:32:15(ost. akt: 2015-10-29 12:01:49)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia

Kobiety w ciąży często słyszą — „musisz odpoczywać”, „nie biegaj”. Ćwiczyć więc czy nie ćwiczyć? Wątpliwości rozwiewa Joanna Szkutnik, położna z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— Przekonanie, że kobiety w ciąży nie powinny się ruszać, jest dziś przeżytkiem. Jeśli przyszła mama nie ma żadnych przeciwwskazań, ruch jest wręcz zalecany. Mamy mają jeść za jedną, a nie za dwie osoby i przede wszystkim zdrowo. Muszą też korzystać z aktywności fizycznej — zapewnia Joanna Szkutnik, położna. — Jeśli nie ma przeciwwskazań, ruch fizyczny ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, przebieg porodu i powrót do dawnej sylwetki po urodzeniu malucha.
Przyszłe mamy muszą pamiętać, żeby rodzaj aktywności był dopasowany do samopoczucia i kondycji fizycznej.
— Jeśli wcześniej mamy były bardzo aktywne, nie muszą rezygnować z ruchu. Muszą jedynie ograniczyć intensywność ćwiczeń. Jeśli biegały, to w ciąży muszą skrócić dystans. Jeśli jeździły rowerem, mogą dalej kontynuować jazdę, ale tym razem na rowerze stacjonarnym, w domu. Chodzi tutaj o to, by unikać gwałtownych ruchów i wstrząsów. Wykluczone są też sporty, w przypadku których łatwo o kontuzję czy upadek — tłumaczy Joanna Szkutnik. — Istotne, by ciężarna w trakcie ćwiczeń nie przeciążała organizmu. Jeśli więc wcześniej nie uprawiała sportu, nie może nagle zacząć intensywnych ćwiczeń.

Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży przygotowują miednicę do porodu. Dzięki temu poród może być mniej bolesny. Systematyczne – poprawiają nie tylko sprawność fizyczną, ale też samopoczucie i kondycję fizyczną. Co specjaliści polecają kobietom w ciąży? Może to być pływanie, ale też aqua aerobik, regularne spacery, joga czy pilates. Czego ciężarnej z kolei absolutnie nie wolno? Wykluczone są sporty urazowe, czyli jazda konna, gry zespołowe, tenis ziemny, biegi powyżej trzech kilometrów dziennie, żeglarstwo, sporty walki czy wspinaczka górska.
— Ważny jest rozsądek. Każdy ruch jest polecany, bo dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony i wiele kobiet lepiej się czuje. W ciąży przyszłe mamy często narzekają na bezsenność, a ruch jest na tę przypadłość najlepszym lekarstwem — dodaje. — Polecane jest pływanie, które ma dobroczynny wpływ na kręgosłup przyszłej mamy. Zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie ciąży, osłabiają więzadła, które stabilizują stawy.
Z tego powodu pływanie jest tak polecane kobietom w ciąży, bo wzmacnia kręgosłup. Niektóre pływalnie oferują bezpłatne wejścia kobietom ciężarnym. Warto się tym zainteresować. Jeśli mamy taką potrzebę, skorzystajmy z porad fizjoterapeuty.

Kiedy ćwiczenia nie wchodzą w grę? Jeśli ciąża jest zagrożona, występują krwawienia, cukrzyca, problemy z krążeniem, anemia, zagrożenia przedwczesnym porodem. A kiedy dziecko pojawi się na świecie, można rozpocząć pracę nad powrotem do formy. Najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność.
— Ćwiczenia z noworodkiem pozwalają odzyskać dawne kształty, ale też pogłębiają więź z dzieckiem. Mama może ćwiczyć razem z maluchem, który leży na jej brzuchu. Ona wzmacnia mięśnie, a dziecko ma masaż brzuszka — proponuje położna. — Niewskazane są jednak sporty wyczynowe. Szczególnie, jeśli mama karmi piersią.
Później można pomyśleć o zajęciach fitnessu dla mam, które organizuje wiele ośrodków. Większość klubów organizuje je w ten sposób, by mamy mogły zabrać ze sobą na ćwiczenia maluchy. Specjaliści polecają też jogę, która znakomicie wzmacnia mięśnie brzucha osłabione w trakcie ciąży.
Spacer ma zbawienny wpływ na kobietę zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Naukowcy wyliczyli, że panie, które spacerowały przez pół godziny każdego dnia, szybciej osiągały wymarzoną wagę.
Co teraz? Wygodny strój sportowy, dopasowany biustonosz i możemy szukać ćwiczeń, które polubimy. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto przed rozpoczęciem aktywności zapytać o radę specjalistów, np. lekarzy z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie podczas korzystania z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży.











2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5