Wreszcie kabareciarzom zaświeciło słońce

2015-08-23 16:14:32(ost. akt: 2015-08-27 10:30:58)
Laureat "Złotej Szpilki" Kabaret 7minut Po

Laureat "Złotej Szpilki" Kabaret 7minut Po

Autor zdjęcia: Radek Niemczynowicz

Aura w ostatnich latach nie była zbyt łaskawa dla Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Tym razem także organizatorzy z niepokojem patrzyli w niebo, ale na szczęście nie spadła ani jedna kropla deszczu. Publiczność bawiła się doskonale podczas finału tego najstarszego turnieju kabaretowego w powojennej Polsce.
Kabaret Moralnego Niepokoju, Katarzynę Piasecką, Kabaret Zachodni, i Świerszczychrząszcz, Kabaret Pod Wyrwigroszem i Neo-Nówkę można było zobaczyć podczas Kabaretowej Nocy pod Gwiazdami, która zwieńczyła 36. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim. Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem "Podróże za jeden uśmiech".

Zanim jednak do niego doszło osiem kabaretów i satyryków stoczyło bój o "Złotą Szpilkę".
Imprezy, które toczą się wokół turniejów kabaretowych rozpoczęły się już we środę wieczorem stand-up'owym. 
Następnego w Lidzbarskim Domu Kultury odbył się pierwszy turniej kabaretowy, a po nim na scenie pojawił się Kabaret DNO. Ten dzień zakończył program "Kosmetyki & Kosmici", w którym wystąpili: Ścibor Szpak, Andrzej Talkowski i Adam Wacławiak.

Drugi turniej miał miejsce w piątek wieczorem. Po rywalizacji publiczność obejrzała program „Tak, że o” Kabaretu Hrabi, a następnie koncert improwizowany z uczestnictwem kabaretów konkursowych i zaproszonych gości.


W sobotę w południe odsłonięto kolejną tablicę pamiątkową w Alei Kabaretu Polskiego. Tym razem uhonorowano nią Janusza Sokołowskiego (Złota Szpilka 1981 roku). Reszta doby należała do Nocy pod Gwiazdami. Pierwszą jej część poprowadził Piotr Gomulec z kabaretu Chyba, a drugą, tradycyjnie już Artur Andrus. Publiczność mogła jeszcze raz zobaczyć występy nagrodzonych satyryków i nagrodzić ich gromkimi brawami.

Komisja turniejowa w składzie: Zuzanna Dobrucka-Mendyk, Krzysztof Jaślar, Dariusz Kamys i Jarek Marek Sobański Złotą Szpilkę - Grand Prix oraz Złote Pióro Ignacego Krasickiego za teksty kabaretowe przyznała Kabaretowi 7minut Po.

Pierwsze miejsce ex-aequo zdobyli Fair Play Crew i Karol Kopiec (także Złote Pióro Ignacego Krasickiego). Drugie miejsce ex-aequo przypadło Szymonowi Łątkowskiemu i Antoniemu Gorgoń Grucha.


Była też nagroda specjalna Chichot Eskulapa, którą otrzymał Kabaret Zalotka oraz nagrody publiczności dla Antoniego Gorgoń Gruchy, Kabaretu 7 minut Po oraz grupy Fair Play Crew.

Nietypowe nagrody otrzymali dwaj satyrycy. Adamowi Wacławiak z Kabaretu 7 minut Po za parodię starszych kolegów z kabaretu wręczono voucher na kabinę prysznicową. A Karol Kopiec dostał nową stronę www wraz z rocznym pozycjonowaniem, domenę oraz roczne utrzymanie strony na serwerze wraz z obsługą kont e-mail.

Tegoroczny finał Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry odbył się nietypowo, bo w suchej fosie zamku. Amfiteatr bowiem jest w przebudowie. Organizatorzy mieli więc twardy orzech do zgryzienia. Trzeba było wydać więcej pieniędzy na budowę tymczasowego amfiteatru, który jednocześnie miał trzykrotnie mniejszą widownię. Co za tym idzie - niższy dochód z biletów.

— To było trudne zadanie - mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. — Stworzyliśmy specjalną grupę, która wspierała Lidzbarski Dom Kultury w organizacji. Musieliśmy pozyskać więcej środków od sponsorów. Z pomocą przyszło nam też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Przed organizatorami LWHiS podobnie trudne zadanie czeka w przyszłym roku. Amfiteatr zostanie bowiem oddany do użytku nie wcześniej niż w końcówce roku 2016 lub wiosną 2017.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenada #1800346 | 188.176.*.* 23 sie 2015 23:35

  Belkoczyk kulas byl?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. lipa #1800127 | 195.136.*.* 23 sie 2015 16:52

  Wymyślono nowy chwyt reklamowy dla tych kabaretów , w tym roku hasło brzmi , najstarszy turniej kabaretowy w Polsce ;) ???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. janusz #1800116 | 92.110.*.* 23 sie 2015 16:37

   kabarety to nie śmieszne widowisko, pozdrawiam

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5