W rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem
2015-04-09 16:04:43(ost. akt: 2015-04-13 10:39:06)
10 kwietnia mija piąta rocznica katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka. W tej samej katastrofie zginęły też dwie osoby związane z powiatem lidzbarskim — biskup Tadeusz Płoski i marszałek Maciej Płażyński.
Marszałek Sejmu, poseł Maciej Płażyński był Honorowym Obywatelem Lidzbarka Warmińskiego, Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski pochodził z podlidzbarskich Medyn.
Biskup Tadeusz Płoski uczył się w Kłębowie i w lidzbarskim ogólniaku. Często odwiedzał swoje rodzinne strony. W 2005 roku poświęcił nowopowstałą w Lidzbarku Warmińskim ulicę Waldemara Milewicza, przy której mieści się redakcja Gazety Lidzbarskiej. Wspominał wówczas redaktora Milewicza, który rok wcześniej zginął w Iraku. Byli szkolnymi kolegami.
Natomiast kolegą szkolnym biskupa Płoskiego był między innymi Andrzej Kędzierski, przewodniczący Rady Miasta. Tak wspominał go zaraz po katastrofie:
— Biskup Tadeusz Płoski był wspaniałym kolegą. Nigdy nie zapominał o przyjaciołach i kolegach. Świadczy o tym chociażby imienne zaproszenia na Ingres, które od niego otrzymaliśmy. Pojechaliśmy wtedy z żoną do Warszawy, do katedry Wojska Polskiego. Kiedy został biskupem zapytałem go:
— Jak się do Ciebie zwracać? Jego Ekscelencja?
— Dla przyjaciół byłem Tadek i jestem Tadek — odpowiedział.
— Jak się do Ciebie zwracać? Jego Ekscelencja?
— Dla przyjaciół byłem Tadek i jestem Tadek — odpowiedział.
Biskupa wspominała też wówczas Danuta Kunicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim. Tak jak on pochodzi z Medyn.
— Biskup Tadeusz Płoski był człowiekiem o szlachetnym sercu. To ogromna strata dla Polski, rodziny, przyjaciół, znajomych, dla wszystkich. Kochał prostą, uczciwą, pełną miłości do ludzi, drogę. Drogę prawdy, szczerości i życzliwości. Wszystkim ją wskazywał — mówiła wzruszona.
W budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim na ścianie jednego z korytarzy wiszą fotografie absolwentów, z których szkoła jest dumna, wśród nich także są zdjęcia biskupa Tadeusza Płoskiego i redaktora Waldemara Milewicza. Mszę świętą podczas uroczystości pogrzebowych odważnego reportera celebrował Biskup Płoski. Nigdy nie opuszczał żadnego zjazdu absolwentów.
Marszałek Sejmu, poseł Maciej Płażyński odwiedzał często Ornetę, w której mieszka jego mama, odwiedzał też Lidzbark Warmiński. Był Honorowym Obywatelem naszego miasta.
Starosta lidzbarski Jan Harhaj był szkolnym kolegą Macieja Płażyńskiego.
— Był dobrym człowiekiem — wspominał marszałka po katastrofie w Smoleńsku. — Znaliśmy się dobrze od 1972 roku. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego, bo bardzo nas wspierał. Jego pomoc była nieoceniona kiedy budowaliśmy halę sportową, boiska Orliki. Kochał sport.
— Był dobrym człowiekiem — wspominał marszałka po katastrofie w Smoleńsku. — Znaliśmy się dobrze od 1972 roku. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego, bo bardzo nas wspierał. Jego pomoc była nieoceniona kiedy budowaliśmy halę sportową, boiska Orliki. Kochał sport.
Maciej Płażyński urodził się w Młynarach. Chodził do szkoły w Pasłęku. Jego rodzice zamieszkali w Ornecie, kiedy studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim.
Od 2008 roku był prezesem „Wspólnoty Polskiej” a w roku 1980 współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na swojej uczelni. Był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. Od sierpnia 1990 roku do lipca 1996 był Wojewodą Gdańskim i Marszałkiem Senatu VI kadencji.
W Lidzbarku Warmińskim 10 kwietnia w kościele pod wezwaniem św. ap. Piotra i Pawła odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Początek nabożeństwa godz. 18.00.
lub
lub
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Szantoni #1709146 | 178.16.*.* 9 kwi 2015 19:18
W 100% popieram oraz należy dodać, że pomosty na plaży powstały chyba przy pomocy Ś/p Tadeusza. Armia nie jest tak chętna do pracy! Tak więc pozostawił po Sobie pamiątkę na wiele lat.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Rondo #1708998 | 81.163.*.* 9 kwi 2015 16:34
Rondo na ul.Olsztyńskiej powinno być imienia Biskupa Tadeusza Płoskiego.
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)