Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz. Kościół w Różynce

2015-03-23 11:34:14(ost. akt: 2015-03-23 11:35:29)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com
Różynka (niem. Rosengarth)... Warmia północna... kościół pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła...
Wieś założona przez wójta krajowego Brunona Lutra, którą zatwierdził biskup Jan Stryprock w roku 1359, jednocześnie uposażając kościół. Niestety, ale nie ma o nim żadnych informacji. Pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z roku 1597. Obecna świątynia powstała w 1604 roku, którą dwa lata później konsekrował biskup Szymon Rudnicki. Pomimo późnej daty powstania kościół w pełni realizuje gotycki program warmińskiego kościoła wiejskiego. W roku 1915 świątynia w Różynce, która od roku 1597 była filią Kwiecewa, stała się samodzielną parafią.

Ten orientowany kościół jest budowlą salową z przybudówkami, na rzucie prostokąta, murowany jest z cegły o układzie blokowym i nieotynkowany (otynkowane jest tylko wnętrze). Okna w korpusie zamknięte są odcinkowo. W zwieńczeniu wszystkich ścian biegnie otynkowany fryz opaskowy. Szczyt wschodni schodkowy z lizeno - sterczynami, dzielony jest fryzami opaskowymi.
W poszczególnych strefach widoczne są wnęki zamknięte półkoliście lub ostrołukowymi dwułuczami. Na szczycie jest krosno na sygnaturkę, a ponad nią krzyż (kiedyś była chorągiewka z datą 1606). Ściana zachodnia z blendami i szczytem o analogicznym układzie przesłonięta jest wieżą, która pochodzi z wieku XVIII. Wieża o konstrukcji słupowej, ze ścianami lekko zwężającymi się ku górze, oszalowana, nakryta jest gontowym dachem namiotowym przechodzącym w iglicę (wykonano go po 1935 roku, po spaleniu poprzedniego).

W 1912 roku dobudowano do kościoła nowe wieloboczne prezbiterium. Umieszczono w nim ostrołukowe okna, a ze wszystkich stron podparto skarpami. Od strony południowej dołączono nową zakrystię z interesującym szczytem i oknami zakończonymi półkoliście oraz kruchtę z profilowanym wejściem, dwułuczowymi blendami oraz sterczynowym szczytem.
Kościół otoczony jest starym, zabytkowym cmentarzem oraz starodrzewiem.
Całość tworzy niesamowity klimat, który z pewnością warto obejrzeć :)


Mariola Adela Karpowicz

Źródło: Tadeusz Chrzanowski "Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii"



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B