Ta inicjatywa dała ludziom skrzydła
2025-07-21 06:00:00(ost. akt: 2025-07-21 07:01:23)
— Ta inicjatywa dała ludziom skrzydła — mówi Jolanta Adamczyk, opiekunka lidzbarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. — To była nie tylko spora dawka potrzebnej w nowoczesnym świecie wiedzy, ale też wzmocnienie wiary w to, że wiek nie ma znaczenia.
Ponad osiemdziesiąt osób wzięło udział w kilkumiesięcznych szkoleniach, ale też w wydarzeniach kulturalnych i można powiedzieć, że turystycznych, bo przy okazji odwiedziły piękne miejsca, no i można było się zintegrować, wymienić doświadczeniami, podyskutować. To był dobry czas, intensywnie wykorzystany. Zostawił wiedzę i wspaniałe wspomnienia.
— Nie byłoby mnie stać na udział w takim projekcie, bo moja emerytura jest skromna — mówi jedna z uczestniczek. — Bardzo się cieszę, że mamy taką możliwość. Pierwszy raz spałam w prawdziwym pałacu, pierwszy raz też wzięłam udział w warsztatach tworzenia kosmetyków naturalnych i to w takim pięknym miejscu. Zdobyłam również bardzo potrzebną mi wiedzę, bo przyznam, że bałam się poruszać po internecie, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę finansową. Teraz jest tylu oszustów podszywających się na przykład pod przedstawicieli banków. Po szkoleniu poczułam się bezpieczniej. Takie warsztaty są nam — seniorom — bardzo potrzebne. Chciałabym, aby więcej osób mogło z nich skorzystać.

Jak widać szkolenie może się odbyć w bardzo przyjemnych warunkach, na przykład we wspomnianym przez uczestniczkę projektu pałacu.
— Połączyliśmy naukę ze zwiedzaniem nowych miejsc — dodaje inna uczestniczka projektu „Cyfrowe prawo jazdy 50+”.
— Połączyliśmy naukę ze zwiedzaniem nowych miejsc — dodaje inna uczestniczka projektu „Cyfrowe prawo jazdy 50+”.
Seniorzy zdobywali nowe kompetencje
Projekt, w którym uczestniczyli mieszkańcy z Lidzbarka Warmińskiego, Kruklanek i okolicznych miejscowości naszego regionu, rozpoczął się już w sierpniu ubiegłego roku i trwał do lipca roku bieżącego. Wzięło w nim udział między innymi 62 seniorów z powiatu lidzbarskiego oraz z 20 Kruklanek w powiecie giżyckim. To były przede wszystkim warsztaty, skupione na poszerzeniu kompetencji cyfrowych.
— Nasi seniorzy szkolili się w tych kompetencjach w kamienicy amfiteatru w Lidzbarku Warmińskim w ośmiu grupach – opowiada opiekunka lidzbarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jolanta Adamczyk. — Osoby 50 plus pracowały na laptopach, ale otrzymały w ramach tego projektu tablety, pendrive i książki — przewodniki po cyfrowym świecie pt. "Nowoczesny senior". Zdobywali wiedzę z obsługi programów, bezpiecznego poruszania się w internecie, np. korzystając z internetowej bankowości, czy portalu mObywatel.
Tak więc głównym założeniem projektu „Cyfrowe prawo jazdy 50+”, który współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, było podniesienie podstawowych kompetencji cyfrowych seniorów Warmii i Mazur oraz tzw. kompetencji zielonych, czyli proekologicznych. Obejmował bezpłatne wsparcie edukacyjne, materiały szkoleniowe, warsztaty, szkolenia, dwa wyjazdy do instytucji kultury, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdów oraz szkolenia wyjazdowe.
— W tym ostatnim przypadku naszych uczestników podzieliliśmy na dwie grupy wyjazdowe — opowiada Jolanta Adamczyk. — Pierwsza grupa wyjechała zimą do hotelu w Ostródzie, gdzie spędziła dwie doby. Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztacie ekologicznym, podczas którego powstawały piękne dekoracje świąteczne z materiałów z odzysku. Był to okres przedświąteczny, więc nasi seniorzy chętnie uczestniczyli w tworzeniu tego rękodzieła. Wcześniej uczestnicy tego wyjazdu dowiedzieli się także, jak wprowadzić postawy proekologiczne do życia codziennego i wzięli udział w wycieczkach.

Ostródę uczestnicy projektu zwiedzali z przewodnikiem, poznali historię odwiedzanego regionu, ale nie tylko miasto było celem wędrówek. Seniorzy, w ramach edukacji ekologicznej, odwiedzili również oczyszczalnię ścieków i sortownię śmieci w Rudnie.
Połączyli przyjemne z pożytecznym
Druga grupa pojechała na początku lata do Galin, gdzie spędziła jedną dobę w zabytkowym pałacu oraz folwarku. Tam uczestnicy szkolili się z zakresu bezpieczeństwa w internecie, a warsztaty ekologiczne obejmowały tworzenie kremów oraz dezodorantów naturalnych. Oczywiście mieli zapewnione pełne wyżywienie i chwile, podczas których mogli pospacerować, pozwiedzać okolice.
W niewielkich ale urokliwych Galinach przewodnika uczestnicy projektu nie potrzebowali, bo obiekt nie jest tak rozległy jak Ostróda.
W niewielkich ale urokliwych Galinach przewodnika uczestnicy projektu nie potrzebowali, bo obiekt nie jest tak rozległy jak Ostróda.
Warto wspomnieć, że obie grupy wyjazdowe miały zapewniony wygodny i bezpieczny transport.
Zainteresowaniem cieszyły się nie tylko wyjazdy, ale i zajęcia w samym Lidzbarku Warmińskim, podczas których uczestnicy poznali arkana obsługi smartfonów i popularnych aplikacji oraz nauczyli się sprawnie i bezpiecznie korzystać z internetu, w tym ze stron urzędów, czy instytucji zdrowia. Poznali także edytory tekstów, przeglądarki internetowe, pocztę internetową oraz komunikatory, takie jak Messenger, czy WhatsApp i social media m.in. Facebook.
— Ta inicjatywa dała ludziom skrzydła. To była nie tylko spora dawka potrzebnej w nowoczesnym świecie wiedzy, ale też wzmocnienie wiary w to, że wiek nie ma znaczenia i na naukę nigdy nie jest za późno — podsumowała Jolanta Adamczyk.
Ewa Lubińska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez