Ziołowy czas w Blankach – w rytmie natury i tradycji
2025-07-01 09:28:56(ost. akt: 2025-07-01 09:36:48)
Już po raz ósmy w wyjątkowej scenerii warmińskiej przyrody odbył się Festiwal Ziół w Blankach – wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę miłośników natury, tradycji zielarskich i lokalnej kultury. Tegoroczna edycja, zorganizowana w Zielarskiej Wsi Blanki – jedynej wsi tematycznej gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński – była szczególna nie tylko ze względu na bogaty program, ale także jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Babki Zielarki.
– Spotykamy się tu po raz kolejny, aby połączyć to, co naturalne i ekologiczne, z tym, co lokalne i kulturowo cenne – powiedział podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Wójt Gminy Lidzbark Warmiński, Fabian Andrukajtis. – To doskonała okazja, by wspólnie celebrować kilometry natury naszej gminy i cieszyć się jej niepowtarzalnym krajobrazem.
Wójt wspólnie z Lucją Kuczyńską ze Stowarzyszenia Babki Zielarki oficjalnie otworzył wydarzenie. Nie zabrakło życzeń i tortu z okazji jubileuszu stowarzyszenia, które od dekady promuje wiedzę o ziołach i angażuje społeczność w działania proekologiczne.

W programie festiwalu, który poprowadził Bartłomiej Zdanowicz, znalazły się zarówno elementy edukacyjne, kulinarne, jak i artystyczne. Goście mogli skosztować zupy pokrzywowej, odwiedzić stoiska lokalnych rzemieślników, twórców i producentów z produktami rękodzielniczymi, przetworami ziołowymi, przyprawami i roślinami, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia mydełek ziołowych. Dla najmłodszych przygotowano miasteczko zabaw z animacjami prowadzonymi przez harcerzy hufca ZHP Ziemi Lidzbarskiej oraz dmuchańce.
Na festiwalowej scenie wystąpiły aż cztery zespoły ludowe: Kapela Rogóżanie, Kraszewskie Śpiewoki, Ornecianie oraz Kalina Barcji. Swoje talenty muzyczne zaprezentowały również lokalne grupy: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Lidzbark Warmiński, Zespół Muzyki Myśliwskiej Trąbale Junior, Zespół Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oraz wokaliści z Pracowni Wokalnej Gminnego Centrum Kultury w Pilniku.

Po raz pierwszy podczas festiwalu zaprezentowała się także Pracownia Taneczna GCK w Pilniku, dodając nową energię do programu artystycznego.
Kulminacją wieczoru był koncert Ani Brody – znanej wokalistki i multiinstrumentalistki, która w wyjątkowym programie „Ach mój wianku lawendowy” idealnie dopełniła atmosferę wydarzenia.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbyły się konkursy dla publiczności o tematyce ziołowej, które poprowadziła Martyna Werbicka oraz rozstrzygnięto konkurs kulinarny, którego tematem przewodnim były zioła… w wersji na słodko! Uczestnicy zaskoczyli kreatywnością, serwując różnorodne słodkie desery z dodatkiem ziół.
W konkursie „Słodko z ziołami” I miejsce zdobyło KGW w Miłogórzu za „Miętowe ptysie z lawendową nutą”, II miejsce zajęła Pani Agnieszka Ostap za „Pucharek pyszności”, a III miejsce zdobyła Beata Najmowicz za deser „Mniantowy brunet”.
Miłośników wiedzy przyrodniczej z pewnością zaciekawił panel z udziałem dr. Grzegorza Fiedorowiczaz Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, który w interesujący sposób przybliżył lecznicze właściwości grzybów leśnych. Wśród gości festiwalu nie zabrakło również przedstawicieli Herbinarium, z którymi można było porozmawiać o ziołolecznictwie i naturalnych metodach terapii.
Szczególnym punktem tegorocznej edycji była wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy zaprezentowali projekty zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej inspirowane tradycyjną architekturą Warmii, które powstały specjalnie dla obszaru gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński.
Organizatorami Festiwalu byli: Stowarzyszenie Babki Zielarki, Gmina wiejska Lidzbark Warmiński, Gminne Centrum Kultury w Pilniku oraz mieszkańcy Blanek.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Olsztyn. Relacje przygotowane przez Dorotę Grzymską oraz Andrzeja Pawlik są dostępne na stronie internetowej Radia Olsztyn.

Partnerami strategicznymi festiwalu byli: Akustyk Mont Sp. z o.o. oraz Bank BNP Paribas.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wspierali organizację wydarzenia, a zwłaszcza do osób i instytucji takich jak: Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej, Zespół Elektroniczni, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektroniczne, Kalina Barcji, Zespół Ornecianie, Trąbale Junior Zespół Muzyki Myśliwskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Państwo Stolarscy i Państwo Mikielewicz za udostępnienie miejsca parkingowego.
To wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Podziękowania należą się Zielarskiej Wsi Blanki i jej mieszkańcom, Gminnemu Centrum Kultury w Pilniku, pracownikom Urzędu Gminy oraz Stowarzyszeniu „Babki Zielarki” z prezes Iwoną Plaskota i niezastąpioną Lucją Kuczyńską.
Dzięki ich pracy, pasji i oddaniu Festiwal Ziół nie tylko promuje lokalne tradycje zielarskie, ale również buduje silne poczucie wspólnoty i gościnności, z których słyną Blanki.
Podziękowania składamy również Paulinie Zdanowicz – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pilniku – której zaangażowanie wizja sprawiają, że każda kolejna edycja Festiwalu zyskuje coraz większy rozgłos.

Wieczór zakończyła zabawa pod gwiazdami z zespołem Magness, który porwał uczestników do tańca i wspólnego świętowania zakończenia tego niezwykle udanego dnia.
red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez