W Lidzbarku Warmińskim powstaje nowy film o Mikołaju Koperniku
2025-04-25 09:10:59(ost. akt: 2025-04-25 09:13:28)
Film „Archiwum Kopernika” to coś więcej niż dokument – to pełnokrwiste śledztwo, fascynująca opowieść o człowieku, który zmienił bieg historii, i o tych, którzy dziś próbują na nowo odczytać jego myśl.
„Archiwum Kopernika” – dokumentalna podróż przez życie i dziedzictwo Mikołaja Kopernika
Nowy film dokumentalny, łączący elementy fabularyzowane z naukowymi odkryciami, ukazuje nieznane oblicza największego astronoma w historii świata. Pomysłodawcą projektu jest Robert Szaj, a produkcja zrealizowana została przez Fundację Nikolaus Copernicus.
„Archiwum Kopernika” to wyjątkowy dokument opowiadający o życiu, twórczości i intelektualnym dziedzictwie Mikołaja Kopernika. Film nie tylko śledzi kulisy powstawania jego najważniejszych dzieł, w tym rewolucyjnego De Revolutionibus, ale także ukazuje współczesne badania nad jego rękopisami i księgozbiorem. Twórcy zabierają widzów w podróż przez epoki – od czasów renesansu, przez potop szwedzki, aż po współczesne biblioteki, laboratoria i archiwa.

– Zawsze fascynowało mnie to, że Kopernik nie był tylko astronomem. Był ekonomistą, lekarzem, tłumaczem i przede wszystkim człowiekiem renesansu. Chcieliśmy pokazać go poprzez swoje dzieła takim, jakim był naprawdę – wielowymiarowym – mówi Robert Szaj, pomysłodawca i jeden z reżyserów filmu.
Dokument oparty jest na pracy najwybitniejszych polskich i zagranicznych ekspertów – filologów, historyków, astronomów i bibliotekoznawców. Pokazuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w życiu Kopernika – Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Frombork, Lubawę, ale też Kraków, Elbląg, Gdańsk i szwedzką Uppsalę, gdzie do dziś przechowywana jest największa część jego księgozbioru, zrabowanego w czasie najazdu szwedzkiego w XVII wieku.
Twórcy dotarli do najcenniejszych zbiorów, w tym rękopisu De Revolutionibus w Bibliotece Jagiellońskiej, a także pierwszego wydania Narratio Prima Joachima Retyka – dzieła, które po raz pierwszy przedstawiło światu teorię heliocentryczną Kopernika.
Film, którego reżyserami są Bogumił Radejski, Michał Juszczakiewicz i Robert Szaj, łączy warstwę dokumentalną z fabularyzowaną. Widzowie zobaczą m.in. rekonstrukcję oblężenia Fromborka przez Szwedów oraz sceny z życia Kopernika, realizowane w autentycznych wnętrzach, w których żył i pracował astronom. Szczególną uwagę poświęcono Lidzbarkowi, gdzie astronom tworzył pod opieką wuja, biskupa Łukasza Watzenrodego.
– To właśnie w Lidzbarku powstaje pierwszy zarys teorii heliocentrycznej, tzw. Komentarzyk. Tam Kopernik dokonuje m.in. przekładu Listów obyczajowych, sielskich i miłosnych TeofilaktaSymokatty. To miejsce tętni historią jego intelektualnego rozwoju – podkreśla Szaj.

„Archiwum Kopernika” powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”. Producentem filmu jest Fundacja Nikolaus Copernicus, która planuje również ubiegać się o wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Partnerem projektu jest Miasto Lubawa.
Film kierowany jest nie tylko do miłośników historii czy nauki, ale także do młodzieży, studentów oraz nauczycieli. Twórcy planują jego dystrybucję w kinach studyjnych, emisję telewizyjną oraz wykorzystanie w projektach edukacyjnych.
– To nie jest suchy dokument. To opowieść pełna emocji, odkryć i zaskoczeń. Chcieliśmy, aby widzowie poczuli, że Kopernik wciąż jest żywy – nie tylko w swoich teoriach, ale i w tym, co po sobie zostawił – dodaje Robert Szaj.
Sylwester Kasprowicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez