Krasicki i Wilki w Oranżerii
2025-03-19 22:56:03(ost. akt: 2025-03-19 23:20:00)
Oranżeria Kultury zainaugurowała cykl działań edukacyjno-kulturalnych upamiętniających postać i twórczość Ignacego Krasickiego z okazji 290. rocznicy urodzin Księcia Poetów Polskich.
Obchody rozpoczęto kreatywnymi warsztatami „W zimowym lesie wilk bajkę niesie”, skierowanymi do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Podczas zajęć sięgnięto po utwory Krasickiego, w których pojawia się motyw wilka, m.in. „Dobroczynność”, „Wilczek”, „Jagnię i wilcy”, „Wilk i owce”, „Lis i wilk”. Wartościowym materiałem dydaktycznym były edukacyjne plansze z ilustracjami i tekstami bajek. Powstały one w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”, które wydało utwory Krasickiego w nowoczesnej szacie graficznej.
Podczas zajęć wspólnie recytowano, a nawet rapowano bajki, szukając ich uniwersalnego morału. Okazało się, że kłamstwo, przemoc i próżność to wady wciąż aktualne – nieobce także współczesnemu społeczeństwu.
Wilk, którego z warmińskich lasów na karty literatury wprowadził Ignacy Krasicki, pojawia się w twórczości wielu innych pisarzy. Nie sposób zapomnieć o tym najsłynniejszym – z bajki „Czerwony Kapturek”, w której drapieżnik połyka babcię, co pamiętają zarówno dzieci, jak i dorośli. Tę klasyczną opowieść zaprezentowano w formie japońskiego teatrzyku ilustracji kamishibai. Następnie uczestnicy sami wcielili się w role bohaterów bajki – rozświergotanego Kapturka, stękającej Babci, niecnego Wilka i dzielnego Myśliwego. Najgłośniej, z całego serca, wyły oczywiście wilki!
Na zakończenie goście mieli okazję obejrzeć wystawę prac laureatów 10. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Słowem Malowane – Ignacy Krasicki 2024”, prezentowaną w galerii Oranżerii.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział, uśmiech i pełną gotowość do edukacyjnej zabawy. Wiwat Ignacy Krasicki w 290. rocznicę urodzin!
Działania edukacyjno-kulturalne zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.
red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez