Uderzył w łosia. Łoś uciekł, poszkodowanemu zabrano dowód rejestracyjny

2025-02-01 12:37:57(ost. akt: 2025-02-01 12:39:00)

Autor zdjęcia: lublin.pl

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do licznych kolizji i wypadków spowodowanych nagłym wtargnięciem zwierząt na jezdnię. Szczególnie niebezpieczne są godziny wieczorne i nocne, kiedy widoczność jest ograniczona, a dzikie zwierzęta, takie jak sarny, dziki czy jelenie, intensywnie przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia.

W czwartek (30.01.2025 r.) na drodze pomiędzy Krzykałami a Lejławkami Małymi policjanci interweniowali na miejscu kolizji kierującego osobowym audi z łosiem, który wbiegł na drogę wprost pod nadjeżdżający pojazd. Kierującemu 22-latkowi nic się nie stało, a zwierzę pobiegło w kierunku lasu. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu, policjanci zatrzymali jego dowód rejestracyjny.

Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy drogami przebiegającymi przez tereny leśne. W trosce o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu przypominamy o kilku podstawowych zasadach:

Zmniejsz prędkość – poruszając się po drogach w obszarze leśnym, szczególnie po zmroku, warto dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Mniejsza prędkość zwiększa czas reakcji i pozwala uniknąć zderzenia.

Obserwuj pobocza – zwierzęta mogą nagle wtargnąć na drogę. Jeśli zauważysz odblask oczu w świetle reflektorów, zwolnij i bądź gotowy do zatrzymania pojazdu.

Bądź gotów na nieoczekiwane – zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w grupach. Jeśli jedno wtargnie na jezdnię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za nim podążają kolejne.

Zachowaj bezpieczny odstęp – w przypadku nagłego hamowania unikniesz najechania na poprzedzający pojazd.

Używaj świateł drogowych, jeśli to możliwe – pozwalają one dostrzec zwierzęta z większej odległości. Pamiętaj jednak o ich wyłączaniu w momencie mijania innych pojazdów.

W sytuacji, gdy mimo ostrożności dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem, pamiętaj, aby:

zachować spokój i zabezpieczyć miejsce zdarzenia (włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy),

nie podchodzić do rannego zwierzęcia – może być agresywne i stanowić zagrożenie,

powiadomić odpowiednie służby – policję (112) lub lokalne służby zajmujące się pomocą w takich sytuacjach. Zachowanie czujności i stosowanie się do powyższych zasad może uratować życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Bezpieczeństwo zaczyna się od nas – bądźmy ostrożni.

bsz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B