Kultura i natura w harmonii – podsumowanie inspirujących wydarzeń

2024-11-14 10:14:42(ost. akt: 2024-11-14 10:23:01)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

"Z naturą i kulturą w Lidzbarku Warmińskim" – to projekt realizowany w Lidzbarku Warmińskim z szerokim gronem odbiorców (ok. 700) i w różnorodnej przestrzeni miasta i terenów zielonych. W ramach projektu odbyły się: wycieczki, spacery, warsztaty, koncerty.
Lidzbark Warmiński i jego malownicze okolice, pełne naturalnego uroku, stały się przestrzenią sprzyjającą kreatywności i refleksji. W tętniących zielenią zakątkach, takich jak bulwary nad rzeką Łyną, dawny ogród Biskupa Ignacego Krasickiego czy park leśny, odbyły się liczne wydarzenia projektu, zorganizowane także w Oranżerii Kultury – siedzibie Partnera przedsięwzięcia.

Program skierowany był do szerokiej grupy odbiorców: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, przez młodzież i osoby aktywne zawodowo, po seniorów i dorosłych z niepełnosprawnościami. Każde spotkanie łączyło miłość do natury z pasją do sztuki – literatury, plastyki, rękodzieła i muzyki.

Projekt obejmował m.in. spotkania literackie na bulwarach nad Łyną, gdzie uczestnicy czytali utwory Krasickiego i tworzyli własne rymowanki. Spacerując po Parku Krajobrazowym Doliny Symsarny, odkrywaliśmy urok tamtejszego krajobrazu, podziwiając wzniesienia, urwiska i meandry rzeki. Cenne informacje o przyrodzie i fascynujące opowieści przewodnika Pawła Ulaniuka uczyniły te wyprawy pełnymi walorów edukacyjnych i estetycznych.

Zajęcia plenerowe obejmowały także „leśne kąpiele”, podczas których uczestnicy czerpali radość z przebywania w otoczeniu natury. Relaksujące spacery były wzbogacone o masaże przy użyciu szyszek, mchu i liści oraz ćwiczenia zmysłów, skupiające się na kolorach, zapachach i dźwiękach lasu. Warsztaty plastyczne pozwoliły na wykorzystanie darów natury w twórczy sposób.

Warsztaty rękodzielnicze zaowocowały powstaniem unikatowej „warmińskiej łąki” – dzieła, które zdobi zieloną tkaninę kwiatami z włóczki, w tym dzwoneczkami i żonkilami. Z kolei młodzież szkolna połączyła sztukę i filozofię podczas warsztatów plastycznych inspirowanych twórczością Immanuela Kanta. Stworzone prace z grafikami i hasłami na torbach ukazały, jak inspirująca może być zabawa słowami związana z nazwiskiem filozofa.


Projekt wieńczyły koncerty w ramach Otwartego Salonu Pianistycznego. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów Fryderyka Chopina oraz autorskich kompozycji Marcina Mackiewicza – pianisty, organisty i pedagoga. Emocjonujący występ młodego adepta Damiana Ordakowskiego, który zaprezentował kompozycje własne i klasyki muzyki pop-rockowej, wzbogacił wieczory o niepowtarzalną atmosferę.

Wszystkie te działania ukazały piękno Lidzbarka Warmińskiego i jego zielonych terenów w nowym świetle, pozwalając uczestnikom nie tylko poszerzyć wiedzę o przyrodzie, ale również doświadczyć pozytywnych emocji w harmonii z naturą i sztuką.

Opr. SK





Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5