Jesienna aura nie sprzyja kierowcom

2024-11-07 15:32:49(ost. akt: 2024-11-07 15:36:11)

Autor zdjęcia: arch

Rozpoczął się sezon jesienny, a wraz z nim niskie temperatury, które już spadają nawet do 0º Celsjusza w nocy. W związku z tym warunki drogowe stają się bardziej wymagające. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy.
- dostosowanie prędkości – zmniejsz prędkość, aby dostosować ją do warunków atmosferycznych;

- zwiększenie odstępów – utrzymuj większe odstępy między pojazdami, aby mieć więcej czasu na reakcję w przypadku potrzeby nagłego zatrzymania;

- sprawdzanie opon – upewnij się, że opony są odpowiednie do warunków, a ich stan techniczny jest dobry;

- unikanie nagłych manewrów – staraj się unikać gwałtownych przyspieszeń, hamowań i skrętów;

- obserwacja drogi – zwracaj szczególną uwagę na ewentualne oblodzenia i inne zagrożenia.

Jesienna aura sprawiła, że w niektórych regionach Polski pojawiły się przymrozki, dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w skrobaczki do szyb i sprawdzić stan piór wycieraczek. Zniszczone wycieraczki to nie tylko nieprawidłowe odprowadzanie wody z powierzchni szyby oraz rozmazywanie brudu na szkle, ale także możliwość porysowania szyby przez metalowe elementy wycieraczek. Pamiętajmy, że przejrzysta szyba to jeden z elementów faktycznie wpływający na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Materiałowe dywaniki wyglądają świetnie, jednak w jesienią warto je wymienić na gumowe maty, które ułatwią utrzymanie wnętrza auta w czystości. Materiałowe dywaniki magazynują wilgoć, przez co po pewnym czasie w samochodzie może pojawić się nieprzyjemny zapach, za to ich gumowe odpowiedniki nie tylko nie wchłaniają wody, ale także łatwiej je wyczyścić z błota naniesionego na butach.

Dobrym pomysłem na przygotowanie auta do jesieni jest także umycie szyb pojazdu od strony kabiny pasażerskiej. Dzięki temu pozbędziemy się zanieczyszczeń, które osadziły się na szklanej powierzchni, co powinno zmniejszyć efekt zaparowywania szyb. Ponadto jesienne niskie słońce świecące prosto w twarz może uwydatnić zanieczyszczenia na szybie, skutecznie ograniczając kierowcy widoczność.

Wilgoć w powietrzu sprzyja rozwojowi grzybów, a zapchany filtr przeciwpyłkowy ułatwia zaparowywanie szyb. Jeśli wiemy jak to zrobić i czujemy się na siłach podjąć to wyzwanie, to możemy we własnym zakresie odgrzybić "klimę", natomiast w przeciwnym wypadku warto zdać się na specjalistów w warsztatach. Mechanicy będą mogli ponadto sprawdzić szczelność układu klimatyzacji i w razie konieczności uzupełnią czynnik. Warto pamiętać, że klimatyzacji powinniśmy używać przez cały rok, a nie tylko latem. Jesienią i zimą uruchomienie klimatyzacji usprawnia odparowywanie szyb.

Wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się sprawność akumulatora, dlatego warto zadbać o kondycję akumulatora i w razie potrzeby doładować go zewnętrznym źródłem prądu.

Jesień to dobry moment na zakup zimowego płynu do spryskiwaczy i stopniowe zastępowanie letniego płynu do spryskiwaczy, znajdującego się w zbiorniku, zimowym odpowiednikiem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy rano niska temperatura zamrozi płyn w układzie spryskiwaczy.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego.

bsz/sk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5