Eliza Kącka w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim

2024-10-18 14:15:51(ost. akt: 2024-10-21 11:07:29)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Po długim oczekiwaniu w ORANŻERII KULTURY ZAGOŚCIŁA ELIZA KĄCKA. Pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka, autorka jednej z najczęściej, w ostatnich miesiącach omawianych i polecanych w prasie, na podcastach i w mediach społecznościowych książek WCZORAJ BYŁAŚ ZŁA NA ZIELONO spotkała się z lidzbarczanami w ramach 5. Edycji Festiwalu Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ.
Rozmowę z Elizą Kącką poprowadziła Dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz. Niemal dwugodzinne spotkanie wypełniła rozmowa o książkach Elizy, literackich inspiracjach, pracy nad pisaniem a także wspomnienia z Lidzbarka Warmińskiego, albowiem Kącka urodziła się i wiele lat mieszkała w naszym mieście.

Jak powiedziała w rozmowie jej relacje z Lidzbarkiem nie były łatwe. Inaczej postrzegała miasto jako nastolatka a inaczej, gdy powróciła tu po narodzinach córki i spojrzała na nie z innego punktu widzenia. „Nie miałam łatwego romansu z Lidzbarkiem” – mówi Eliza, ale mimo to przyznaje, że powraca on w snach jako miasto mityczne i mimo buntu i chęci wyrwania się z niego w jej dowodzie osobistym, jako adres zamieszkania, widnieje jedna z lidzbarskich ulic.

Bardzo dużo miejsca Rozmówczynie poświęciły najnowszej książce Kąckiej WCZORAJ BYŁAŚ ZŁA NA ZIELONO, w której opisuje ona swoje życie z córką – Rudą, którego pierwsze lata przebiegały w Lidzbarku Warmińskim. Pisarka opowiadała co skłoniło ją do napisania tej literackiej opowieści, jak fakt powstania książki pomógł jej w życiu, ale także jakie demony przywołało pisanie jej i powrót pamięcią do, niełatwych niekiedy, chwil. Książka jest sprawozdaniem, a nie dokumentem, mówiącym o wzajemnych relacjach Matki i Córki. Rozmowa dotyczyła również wcześniejszych dzieł Elizy: PO DRUGIEJ STRONIE SIEBIE będącym zapisem kilkudziesięciu jej oneiromatów oraz STREFA ZGNIOTU dokumentującego „żywe słowo” – fragmenty rozmów, które Autorce udało się usłyszeć. W STREFIE ZGNIOTU możemy przeczytać opowieści z Warszawy, Lidzbarka Warmińskiego czy Krakowa, o staruszkach „z ciśnieniem” i bez, studentach, wykładowcach uniwersyteckich, bywalcach bibliotek, szpitali, kościołów, parków i sklepów. Książka jest zwierciadłem, w którym przejrzeć się i znaleźć swoje odbicie może chyba każdy z nas. Jeśli nawet nie przeżyło się osobiście niczego zbliżonego do opisywanych przez Kącką wydarzeń to w wielu przypadkach można poczuć się jakby mowa była właśnie o nas. I o tym także była mowa w rozmowie.


Spotkanie zakończyło się prywatnymi rozmowami z Elizą, zdobywaniem autografów i wspólnych fotografii.

TO BYŁ CZAS MĄDREJ ROZMOWY i wzruszających chwil.
Dzień później na spotkaniu z ELIZĄ KĄCKĄ licznie stawili się Uczniowie "Jagiellonki”, Zespołu Szkół Zawodowych i Szkoły Podstawowej nr 4 w Lidzbarku Warmińskim. Pierwszą część spotkania ponownie poprowadziła Dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz, a była w niej mowa o drodze Elizy do pisarstwa, inspiracjach i motywach, które skłoniły ją do wydania swoich książek, a także współczesnym rynku wydawniczym i wyzwaniach, jakie napotykają pisarze, aby ich książki ukazały się na półkach księgarń. Oczywiście nie zabrakło lidzbarskich wspomnień, które są także bohaterami książek Elizy.

W drugiej części spotkanie przybrało charakter pojedynku na pytania - Kącka pytała Uczniów, Uczniowie przepytywali Kącką. Padały rozmaite pytania - takie dotyczące kwestii całkiem przyziemnych jak: "Jakie jest Pani ulubione danie?" (makaron w każdej postaci) do poważnych i wywołujących dyskusję np. "Czy wyobraźnia to dar czy przekleństwo?", "Po czym poznać wielkiego pisarza?" czy "Co jest takiego w literaturze czego nie ma w filmie?". Rozmowa była emocjonująca i uczestniczyli w niej wszyscy zebrani: Autorka, Nauczyciele i Uczniowie.

DZIĘKUJEMY Uczestnikom konstatując z radością, że komórki i komputery nie wyparły ze świata młodych ludzi literatury, a książki i pisarze są wciąż lubiani i cenieni. Zwłaszcza ci, piszący tak zajmująco jak ELIZA KĄCKA.

Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ jest organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet "Miej Marzenia", Miejską Bibliotekę Pedagogiczną Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim, HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW i współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zarządu Powiatu Lidzbarskiego, Gminy
Miejskiej Lidzbark Warmiński oraz Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński.

Oranżeria Kultury

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5