Lidzbark Warmiński: W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
2024-09-26 09:05:39(ost. akt: 2024-09-26 09:12:47)
Nowo otwarty ośrodek terapeutyczny w Lidzbarku Warmińskim rozpoczął swoją działalność w maju bieżącego roku, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 25 września. Inicjatywa powstania placówki to efekt owocnej współpracy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce a miastem Lidzbark Warmiński.
Samobójstwa stanowią obecnie drugą najczęstszą przyczynę zgonów wśród nastolatków, a liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce niepokojąco wzrasta z roku na rok. Dane te budzą szczególny niepokój, wskazując na pogłębiający się kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych osób. W tym kontekście konieczność intensywnych działań w zakresie psychologii i psychiatrii dziecięcej staje się coraz bardziej widoczna. Niestety, brakuje dostatecznej liczby specjalistów i odpowiednio przygotowanych placówek, które mogłyby skutecznie odpowiedzieć na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z problemami psychicznymi.
W obliczu tej trudnej sytuacji, otwieranie nowych ośrodków wsparcia psychologicznego, jak ten, który powstał w Lidzbarku Warmińskim, jest krokiem w dobrą stronę. To miejsce staje się nadzieją dla najmłodszych i ich rodzin, oferując dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Takie placówki mają szansę stać się swoistym "światełkiem w tunelu", dając młodym ludziom przestrzeń do rozmowy o swoich problemach, walki z kryzysem emocjonalnym i depresją. Warto podkreślić, że wczesna interwencja i profesjonalne wsparcie mogą uratować wiele żyć i zapobiec tragediom, które mogłyby się wydarzyć w wyniku braku dostępu do pomocy.
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, podkreśla, jak ważna jest ta współpraca i wyraża nadzieję na dalszy rozwój regionu. – Współpraca z Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym układa się bardzo dobrze. Wierzę, że w niedługim czasie Lidzbark Warmiński stanie się jednym z nowych uzdrowisk w Polsce, jako Lidzbark Warmiński Zdrój. Inwestycje takie jak ta doskonale wpisują się w ogólny trend rozwojowy zarówno naszego miasta, jak i całego regionu – mówi burmistrz.
Niestety, problem zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej palący. Według danych Komendy Głównej Policji, tylko w zeszłym roku, niemal każdego dnia sześć nieletnich osób podejmowało próbę samobójczą, z czego wiele z tych prób kończyło się tragicznie.
Ośrodek w Lidzbarku Warmińskim to już czwarta tego typu placówka stworzona przez Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce. Podobne ośrodki funkcjonują także w Olsztynie, Nidzicy i Działdowie. Powstanie tych placówek jest częścią szeroko zakrojonego projektu „Sygnał pierwszy, sygnał ostatni”, który zakłada budowę Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej na Warmii i Mazurach. Projekt ten, o wartości ponad 150 milionów złotych, ma na celu poprawę opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w regionie.
Sylwester Kasprowicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez