Wakacyjne przygody w środy w Oranżerii Kultury

2024-09-12 21:10:27(ost. akt: 2024-09-12 21:31:19)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy w Oranżerii Kultury, w każdą środę, odbywały się zajęcia „Wakacyjne Przygody w Środy”. Spotkania upłynęły wokół literatury, historii, a także przyrody. Zajęcia przeprowadzone zostały nie tylko w Oranżerii, ale także odbywały się w plenerze, na Lidzbarskich Bulwarach, nad rzeką Łyną, a także w Izbie Pamięci 9 Pułku Rozpoznawczego.
W trakcie przeprowadzonych 30. środowych zajęć wzięło udział blisko 350 uczestników, w tym podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, dzieci z lidzbarskich przedszkoli, uczestnicy półkolonii organizowanych w naszym mieście oraz lidzbarczanie z rodzinami.

Zajęcia „Wakacyjne Przygody w Środy” były dofinansowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a sama literatura, w powiązaniu ze sztuką, była jednym z wiodących zagadnień cyklicznych spotkań.

Zaprezentowano wystawę grafik i ilustracji wybitnego polskiego twórcy, Janusza Stannego "Janusz Stanny ... Dzieciom". Czytano utwory z książek, przez niego zilustrowanych, wcielano się w postaci z jego grafik, uczestniczono też w zabawach ruchowych, a niewątpliwym przebojem było utworzenie orkiestry składającej się z kuchennego wyposażenia, inspirowanej ilustracjami Mistrza.

W roku 2024 – roku Marii Zientary-Malewskiej, nie mogło zabraknąć zajęć poświęconych tej wybitnej Warmiaczce – pisarce i działaczce, zwanej "Warmińską Konopnicką". Pragnąc przybliżyć uczestnikom jej twórczość, zaprezentowano poezję i legendy. Na podstawie jednej z nich „Kamienna pani w Brąswałdzie” rozmawiano o potrzebie szacunku i dobroci we współczesnym świecie.

Na innych zajęciach uczestnicy przekonali się, jakim ciekawym pomysłem, jest zaprezentowanie bajki, w formie wywodzącego się, ze starojapońskiej sztuki opowiadania Teatrzyka Kamishibai.

Popularna bajka o "Czerwonym Kapturku" uzyskała nową, ciekawą odsłonę. Po jej obejrzeniu uczestnicy sugestywnie odegrali role: tytułowego Czerwonego Kapturka, chorej Babci, przebiegłego Wilka i dzielnego Leśniczego. Na koniec namalowano portrety głównych postaci bajki.

Nie można było zapomnieć również, o twórczości wybitnego mieszkańca grodu – Ignacego Krasickiego. Do zajęć przeprowadzonych na Bulwarach nad rzeką Łyną wybrano bajki, które zainspirowały do utworzenia rymowanek i wyliczanek. Uczestnicy zmierzyli się też z piękną, aczkolwiek wymagającą staranności i cierpliwości sztuką kaligrafowania, której kanwą były sentencje Księcia Poetów Polskich.

Podczas środowych spotkań nieodłącznym tematem była historia Lidzbarka Warmińskiego. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści o Rynku Starego Miasta, w tym o dawnym Ratuszu Miejskim. W ramach zajęć plastycznych stworzono rysunki nietypowych rynków, np. tych z naszych marzeń. Odwiedzono również Izbę Pamięci 9. Pułku Rozpoznawczego, gdzie dzieci i młodzież mogły zapoznać się z wojskowymi tradycjami miasta oraz przedmiotami związanymi z historią koszar i umundurowaniem żołnierzy. Podczas spaceru szlakiem miejskich fortyfikacji odwiedzono fosę zamkową, z której można było podziwiać mury miejskie. Na miejscu uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego Krzyżacy nie zdołali zdobyć miasta podczas oblężenia. Szczególną ciekawość wzbudziło przeliczanie kosztów oblężenia na współczesne złotówki.

Podczas "Wakacyjnych przygód w środy" nie zabrakło atrakcji związanych z tematyką przyrodniczą. Uczestnicy zajęć mieli okazję wysłuchać opowieści o zwierzętach oraz dowiedzieć się więcej o różnych rasach psów i kotów. Zorganizowano również konkursy z zagadkami, a spotkania urozmaicono wspólnym czytaniem wierszy poświęconych roślinom i zwierzętom. Na zakończenie przygotowano zajęcia plastyczne, podczas których tworzono prace inspirowane motywami przyrody.


Letnia edycja cyklu “Wakacyjnych Przygód w Środy” w Oranżerii Kultury dobiegła końca. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają na kolejne spotkania w przyszłym roku.

Opr. Sylwester Kasprowicz
Zdjęcia: Oranżeria Kultury

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5