Nie tylko kobiety z Lidzbarka mają marzenia

2024-09-12 16:55:27(ost. akt: 2024-09-12 20:11:17)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie upamiętniające Zbigniewa Mikołejko – wybitnego filozofa, intelektualistę, historyka religii, eseistę i pedagoga, urodzonego w Lidzbarku Warmińskim, Honorowego Obywatela miasta.
Był Kierownikiem Zakładu Badań nad Religią i profesorem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członkiem Amerykańskiej Akademii w Rzymie oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, a także profesorem Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Autor książek m. in. "Prowincje ciemności: eseje przygodne", "We władzy wisielca", "Żywoty świętych poprawione ponownie", a także wywiadu – rzeki "Jak błądzić skutecznie", przeprowadzonego przez Dorotę Kowalską. Opublikował prawie tysiąc tekstów naukowych tłumaczonych na wiele języków. Był także poetą, autorem 4. tomów poetyckich, w tym „Heilsberg, to miasto”.

W 2023 roku, na wniosek Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” oraz Oranżerii Kultury, Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego. Profesor bardzo cenił to wyróżnienie, które było zwieńczeniem Jego troski o rodzinne miasto, o którym nie tylko wspominał w licznych wywiadach, ale go rozsławiał. Mawiał: „Lidzbark pozwolił mi tkać historię. Gdybym się urodził w wielkim blokowisku, bez przeszłości kulturowej, bez mitycznych przestrzeni, bez ważnych tradycji, to by było inaczej. Ta przeszłość dawała szansę”.

Po opuszczeniu Lidzbarka w drugiej połowie XX wieku, długo nie wracał, by już w XXI wieku zagościć na licznych spotkaniach w instytucjach kultury i edukacji w swoim rodzinnym mieście.

Zbigniew Mikołejko zmarł 14 kwietnia 2024 roku w Warszawie. W ceremoniach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz, instytucji, stowarzyszeń z Lidzbarka Warmińskiego, m.in. burmistrz miasta Jacek Wiśniowski. Grób Zbigniewa Mikołejko znajduje się na Powązkach Wojskowych w Warszawie w Alei Profesorskiej.

Sobotniego popołudnia w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone pamięci wybitnego Lidzbarczanina – zmierzch zapada lecz serca nie gasną. Przybyli Goście - słuchacze Akademii 30+ Gdańsk, koledzy ze szkolnej ławy, maturzyści lidzbarskiej „Jagiellonki”, w tym z rocznika 1968-1969, kadra lidzbarskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, mieszkańcy Lidzbarka i regionu - wspominali profesora, trzeba dodać – nie tylko na smutno - przypomniane anegdoty rozjaśniały minorowe barwy.

Organizatorzy chcieli pokazać, w jaki sposób obdarował Mikołejko społeczności, z którymi był związany, wśród których działał i współtworzył często na gruncie sztuki i życia. Halina Chybińska i Wiesław Szczepanek nakreślili portret Zbyszka z jego lat młodzieńczych w Lidzbarku Warmińskim, jego subtelność, ale też odwagę i erudycję podczas wchodzenia w dyskusje z profesorami szkoły. Ze wzruszeniem oglądano zdjęcia młodego Zbigniewa Mikołejko w towarzystwie kolegów i koleżanek z czasów licealnych. Paweł Mazur z Akademii 30+ Gdańsk przybliżył postać profesora jako wspaniałego wykładowcę, z którym w ciągu kilkunastu lat przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, podczas niezliczonych wycieczek, w tym na Warmię i kilkukrotnie do Lidzbarka Warmińskiego.


Ogromną wartością wypowiedzi i prezentacji było przybliżenie Zbigniewa Mikołejko jako człowieka - pełnego pasji, bardzo otwartego, pomocnego, obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru. Niektóre z jego żartobliwych tekstów – lepieje i pełne humoru strofy o niejakiej Sabinie usłyszeliśmy w wykonaniu prelegentów. Podczas spotkania przeczytano też utwory profesora z 2 tomów poezji: „Gorzkie żale” i „Heilsberg, to miasto”.

Prezes Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia" i dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz poruszyła zagadnienie powrotów Zbigniewa Mikołejko do rodzinnego miasta, spotkań w Oranżerii Kultury, Hotelu Krasicki, Zamku Biskupów Warmińskich i Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka. Przypomniała też słowa profesora w trakcie przygotowywania dokumentacji do nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego, dzięki staraniom Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” i Oranżerii Kultury, iż „nie tylko kobiety z Lidzbarka mają marzenia”. Zaprezentowała zebranym poezję autora i jego publikacje o Lidzbarku Warmińskim. Przypomniała, że był autorem posłowia do 2. tomu Bajek Ignacego Krasickiego „Bajki o ludziach” pt. "Filozof smutnego śmiechu i utopia Heilsberga", wydanego w 2022 roku.

Było to niezwykłe spotkanie, o niezwykłym człowieku, ale też spotkanie z jego twórczością, w tym mało znaną poetycką. Organizatorzy dziękują wszystkim obecnym na spotkaniu „ciałem i duchem” - słuchaczom Akademii 30+ Gdańsk, Maturzystom lidzbarskiej „Jagiellonki”, w tym z rocznika 1968-1969, kadrze Zespołu Szkół Ogólnokształcących, mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego, regionu i dalszych miejscowości. Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych “Między Bajki Włożyć".

Opr. SK
Zdjęcia: Oranżeria Kultury

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5