Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2024. Szlaki, Sieci, Połączenia.

2024-09-02 22:39:12(ost. akt: 2024-09-02 22:45:37)

Autor zdjęcia: SK

Jedynie twórczo odnawiane dziedzictwo żyje. W tym momencie przytoczę mój ulubiony cytat, wymyślił go Benjamin Franklin, a brzmi następująco :”Tradycja nie oznacza zachowywania popiołów, ale raczej podsycanie żaru”. I w tym właśnie procesie” podsycania żaru” tkwi kwintesencja organizowanych Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Biorą w niej udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. W tym roku mijają więc 32 lata. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Uroczysta Inauguracja EDD 2024 w lidzbarskim zamku.

Lidzbarski zamek zaszczytnie przyjął na siebie przywilej inauguracji tegorocznego wydarzenia, któremu datę wyznaczono na 6 września 2024 roku, na godzinę 11.00.

Tak więc drodzy Państwo, w piątek, o godzinie 11.00 w Wielkim Refektarzu, Wielka Inauguracja , a w niedzielę br. wydarzenie, organizowane z ramienia muzeum, pt. „Szlak Doliny Symsarny. Wczoraj i dziś.”

Jakie atrakcje proponujemy Państwu w niedzielę, 8 września 2024 roku?

Dowiemy się, jak ukochali Dolinę Symsarny, Harald Roykowski, Ewa Maria Ludwig i Erwin Eberlein. Napisali o tym w swoich listach do Ojczyzny. Heilsberczyk Erwin Eberlein z racji otrzymanego urlopu, samotnie, podczas trwającej II wojny światowej, zorganizował sobie ostatni, pożegnalny wypad w styczniowy dzień 1945 roku, opowie o tym Wiesław Nowosielski. Ewa Huss-Nowosielska ocali od zapomnienia wspomnienie swojej imienniczki Ewy Marii Ludwig, która piąty z kolei raz odwiedzała Heilsberg , szukając śladów z lat młodości, Dowiemy się także o akcji „Kinderlandverschickung”, i o tym, jak 14-letni wtedy, Harald Roykowski z Berlina trafił do Heilsberga, i jakie obrazy namalowała Dolina Symsarny w 1943 roku. O tym epizodzie wspomni Sylwia Matczak.

Druga część spotkania, oby stała się zachwytem, nad tym, co dzisiaj Dolina Symsarny oferuje. Dolina Symsarny leży przecież w strefie uzdrowiskowej, a miasto wkrótce otrzyma status Kurortu.

Pani Mirka Gajocha, reprezentująca Kocham Warmię- Stowarzyszenie poprowadzi nas po lesie i nauczy, jak, po przebudzeniu zmysłów. zażywać w nim „kąpieli ”.Spotkanie jest organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Mniejszość Niemieckiej” Warmia” i Kocham Warmię-Stowarzyszeniem.

Obrazek w tresci

Beata Błażejewicz-Holzhey

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5