Inwestycje, które zmieniają oblicze gminy Lidzbark Warmiński

2024-08-28 08:30:56(ost. akt: 2024-08-28 08:34:39)

Autor zdjęcia: UG Lidzbark Warmiński

Gmina Lidzbark Warmiński dynamicznie rozwija się dzięki licznym inwestycjom, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz zwiększenie atrakcyjności regionu.
O tym, jakie projekty są obecnie realizowane, jakie przyniosą korzyści oraz jakie wyzwania napotykają władze gminy, rozmawiamy z wójtem gminy Lidzbark Warmiński - Fabianem Andrukajtisem. W wywiadzie poruszamy również kwestie związane z finansowaniem inwestycji, planowanymi wydarzeniami kulturalnymi oraz nowymi projektami, które wkrótce będą realizowane.

— Panie wójcie, jakie są najważniejsze inwestycje realizowane obecnie w gminie Lidzbark Warmiński? Jakie korzyści przyniosą mieszkańcom?
— W gminie Wiejskiej Lidzbark Warmiński obecnie realizujemy szereg kluczowych inwestycji. Jednym z najważniejszych projektów jest przebudowa drogi w miejscowości Koniewo Osada, gdzie powstaje nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowa asfaltowa droga przyniesie liczne korzyści – poprawi komunikację, zwiększy potencjał inwestycyjny, a także pozwoli mieszkańcom na oszczędność czasu. Ponadto, prace termomodernizacyjne i remontowe w świetlicach wiejskich są na ukończeniu. Modernizacja tych obiektów nie tylko podniesie ich estetykę i funkcjonalność, ale również, dzięki wymianie źródeł energii, zmniejszy koszty utrzymania. Wyremontowane świetlice staną się atrakcyjnymi miejscami spotkań dla mieszkańców naszej gminy. Kontynuujemy również prace na drogach gminnych, terenach rekreacyjnych i sportowych. Dzięki inwestycjom w nowoczesny park maszynowy, jesteśmy w stanie szybko reagować na potrzeby mieszkańców. Dodatkowo, prowadzimy prace konserwatorskie i budowlane na obiektach sakralnych w Kraszewie, Babiaku, Blankach i Rogóżu, aby te piękne budowle odzyskały dawny blask i mogły nadal stanowić integralną część krajobrazu Warmii. W zakresie gospodarki wodnej ruszyły prace związane z poprawą sieci wodno-ściekowej, w tym rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rogóżu oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Redach.

Obrazek w tresci

— W jaki sposób gmina finansuje te inwestycje? Czy korzysta z funduszy unijnych, dotacji rządowych, czy może z innych źródeł?
— Większość realizowanych inwestycji finansowana jest z środków rządowych, w tym z programu "Polski Ład", z którego uzyskaliśmy ponad 22 miliony złotych, przy czym wkład własny gminy nie przekracza 10%. Korzystamy również ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), a także wspieramy organizacje pozarządowe z terenu gminy w aplikowaniu o różnorodne granty, co również przynosi wymierne korzyści.

— Jakie wyzwania napotykacie podczas realizacji tych projektów? Czy są jakieś opóźnienia lub trudności, z którymi musicie się zmierzyć?
— Jak to w życiu bywa, nie wszystko da się przewidzieć. Również w naszej pracy spotykamy się z różnymi wyzwaniami. Część problemów jest niezależna od nas, ale mam szczęście pracować z zespołem ludzi, którzy nie boją się przeciwności. Dzięki znakomitej współpracy z Radą Gminy, działamy dynamicznie i staramy się znajdować jak najlepsze rozwiązania na pojawiające się trudności.

Obrazek w tresci

— Czy są planowane nowe przedsięwzięcia lub projekty, które mają na celu rozwój gminy w najbliższym czasie?
— Tak, mamy w planach kolejne inwestycje, na które uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości niemal ośmiu milionów złotych. Wśród nich znajduje się „Przebudowa otwartego zbiornika do retencjonowania wód wraz z infrastrukturą w Ignalinie” – na ten projekt uzyskaliśmy 493 673 zł z PROW, co pokryje 100% kosztów kwalifikowanych. Kolejną inwestycją jest „Modernizacja budynku gminnego w miejscowości Kłębowo, związana z utworzeniem Domu Seniora”, na co otrzymaliśmy pięć milionów złotych z Polskiego Ładu. Planujemy także „Poprawę efektywności energetycznej budynku Szkoły Podstawowej w Kraszewie”, na co również uzyskaliśmy dwa miliony złotych z Polskiego Ładu.

— Jakie imprezy kulturalne i sportowe są zaplanowane na najbliższe miesiące w gminie Lidzbark Warmiński?
— Najważniejszym wydarzeniem dla naszej gminy będą Dożynki Gminne, które odbędą się w Pilniku 24 sierpnia. Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla całych rodzin. Tradycyjnie, Dożynki są kluczowym wydarzeniem dla rolników oraz wszystkich mieszkańców. W tym roku oprócz stałych punktów programu, jak występy artystyczne czy konkursy, zaprosimy uczestników do Wioski Zawodów Dawnych oraz Parku Maszynowego Gminy Lidzbark Warmiński. Zwieńczeniem imprezy będzie wspólna zabawa do późnych godzin nocnych.

Obrazek w tresci

— Czy gmina organizuje jakieś nowe wydarzenia, które mają na celu promowanie lokalnej kultury i sportu?
— Przez całe wakacje Gminne Centrum Kultury, na czele z Panią Dyrektor Pauliną Zdanowicz, organizuje warsztaty rodzinne w świetlicach wiejskich. „Wakacje 2024 w świetlicach wiejskich” to cykl zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych o różnorodnej tematyce – od plastycznych i tanecznych po zielarskie i teatralne. Sierpniowe zajęcia odbędą się w ramach projektu „Społeczna Aktywność” realizowanego przez Stowarzyszenie Działaczy Pomocy Społecznej „Wszyscy Razem”, które zostało dofinansowane z budżetu naszej gminy. 14 lipca na boisku w Ignalinie odbył się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W związku z tym planujemy kolejne takie wydarzenia we wrześniu. Na początku sierpnia Gminne Centrum Kultury w Pilniku, we współpracy z grupą „Razem dla tradycji” oraz gminą, rozpocznie realizację projektu „Muzykalna Warmia”. Uczniowie szkół podstawowych z gminy będą mogli poznać regionalne tradycje muzyczne i artystyczne poprzez interaktywne warsztaty i występy. Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Obrazek w tresci

— W jaki sposób mieszkańcy oraz turyści mogą się zaangażować w te wydarzenia? Czy są przewidziane jakieś szczególne atrakcje lub programy dla dzieci i młodzieży?
— Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zaangażowania się w organizację dożynek, udziału w konkursach, a także po prostu do wspólnej zabawy. Większość naszych wydarzeń ma charakter otwarty, dlatego serdecznie zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regularnie informujemy o planowanych imprezach na naszych mediach społecznościowych, więc warto tam zaglądać. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie, dlatego gorąco zapraszam do udziału i wspólnego biesiadowania.

Sylwester Kasprowicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5