Janusz Stanny dzieciom - wystawa w Oranżerii Kultury

2024-08-06 08:32:51(ost. akt: 2024-08-06 08:57:25)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim prezentowana jest niezwykle ciekawa wystawa JANUSZ STANNY DZIECIOM, na której można obejrzeć kilkadziesiąt oryginalnych prac znakomitego polskiego grafika, ilustratora i plakacisty tworzonych od lat czterdziestych do dziećwięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Prace pochodzą ze zbiorów jego Córki – Katarzyny Stanny, którą gościliśmy w Oranżerii podczas premiery jej książki „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w Królestwie Ilustracji”.

Artysta ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Plakatu Henryka Tomaszewskiego. Przez wiele lat był kierownikiem Pracowni Ilustracji i Projektowania Graficz¬nego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a w latach 2004–2014 Pracownia Ilustracji prowadzona była przez Janusza Stannego i jego córkę w roli asystentki na Wydziale Artystycznym w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Janusz Stanny stworzył wybitne ilustracje do ponad 200 książek oraz pisał autorskie książki dla dzieci, m.in. "Baśń o królu Dardanelu", "O malarzu rudym jak cegła" czy "Koń i kot".

Na wystawie obejrzeć można jego najstarsze rysunki - jeszcze z czasów studenckich, ilustracje z wielu książek dla dzieci oraz wydawnictwa książkowe zawierające jego prace plastyczne, a także teksty przezeń napisane. Zobaczyć też można plakaty edukacyjne i reklamowe z czasów PRL zaprojektowane i wykonane przez Janusza Stannego. Widzowie mogą również obejrzeć książki, z których pochodzą prezentowane prace, m.in. „Leci jabłko w chmury” Danuty Wawiłow i Olega Usenko, „Umiemy czytać” i „Poznaję świat” Joanny Papuzińskiej, serii „Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni” Miry Michałowskiej, 1. tomu „Baśni” Hansa Christiana Andersena oraz wielu innych.

Ten bogaty zbiór znakomicie ukazuje twórczość Artysty i pozwala poznać Jego techniki pracy – można zobaczyć zarówno proste szkice wykonane flamastrami, ołówkiem czy piórkiem, ale także wielowarstwowe prace malowane temperą, plakatówką i akwarelą.


Obserwować możemy kunszt Janusza Stannego oraz doskonały warsztat, jednak zawsze okraszony optymizmem i poczuciem humoru. Jak mówił sam Artysta: Staram się możliwie bogato interpretować tekst [...], a to wszystko między innymi po to, żeby dziecko miało tę krainę baśni, w której się może znaleźć, w której może się bawić”.

To prawda – dzieciaki rysowane kreską Janusza Stannego patrzą na świat z radością i naiwną ufnością. Musi minąć jeszcze kilka lub kilkanaście lat, zanim mydlana bańska ich dzieciństwa pęknie ukazując prawdziwe życie. Kraina baśni bezpowrotnie zniknie stając się krainą wymagań i obowiązków, niekiedy ponad siły. Krainą, w której nie ma już miejsca na beztroskę i radosne przeżywanie cudów świata.

Chwile, które pokazuje Stanny to chyba jedne z ostatnich mgnień prawdziwego dzieciństwa bohaterów znakomicie uchwycone jego kreską i barwną plamą.

Dla odbiorców przeżywających dzieciństwo w czasach PRL obrazki z wystawy będą jak konik na biegunach, który w piosence Urszuli, powraca ze strychu aby przypomnieć dawaną niegdyś radość i dać ją ponownie – już młodszym pokoleniom.

Na kanwie przekazu ilustracji z wystawy przygotowane zostały różnorodne wydarzenia: spotkania, warsztaty, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami. „Wesoła Orkiestra Janusza Stannego”, „Dzieciaki” „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w Królestwie Ilustracji” – to niektóre tytuły spotkań i warsztatów prowadzone zarówno przez zespół Oranżerii Kultury, a także szczególnych gości, m.in. Monikę Chrabąszcz – Tarkowską - doktor sztuki, kuratorkę wystawy DZIECIAKI. JANUSZ STANNY. ILUSTRACJE prezentowanej, z inicjatywy Fundacja Czas Dzieci, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI 2023 czy wspomnianą już Katarzynę Stanny. Artystka uczestniczyła w Inauguracji 5. Edycji Festiwalu Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ, który będzie trwał przez sierpień i wrzesień. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.

Zapraszamy do Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim na kolejne wydarzenia festiwalowe. Zgodnie z nazwą Festiwalu zapraszamy Dużych i Małych mieszkańców naszego regionu, a także gości i turystów. Przekonajmy się, jak piękne słowa i ilustracje można MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ.

Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ 2024 jest organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW, Miejską Bibliotekę Pedagogiczną Oranżerię Kultury W Lidzbarku Warmińskim i współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zarządu Powiatu Lidzbarskiego, Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński oraz Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński i objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Kwartalnika Ryms, Gazety Olsztyńskiej, Gazety Lidzbarskiej.

Oranżeria Kultury


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B